Single post: Iarna nu-i ca vara!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Iarna nu-i ca vara!

    Pe principiul acesta vestit, m-am gandit sa deschid un mic thread... unde sa ne sfatuim (in special cei care stau la casa) pe chestii de iarna. E binevenit orice sfat sau idee legata de ce fel de utilaje folosim pt. deszapezire, cum stam cu caldura si ce solutii ieftine si bune am gasit, ce alternative si backup avem la sublimul nostru furnizor Enel sau la internet, etc...

    Pt. mine anul acesta este primul "la tara", la casa... si trebuie sa recunosc ca dupa ce am trecut prin lopeti de diverse forme si dimensiuni (ba chiar am ajuns la monstrul asta cu o cupa mai mare de juma' de metru) m-am cam plictisit (ca sa nu zic ca am obosit). Nu am bani acum sa investesc in cine stie ce masina de deszapezire (am vazut ca o chestie serioasa e de la 1000-2000 RON in sus), asa ca m-am decis sa iau macar ceva sa ajute, si am mers pe chestia asta: Freza de zapada electrica Texas ST1500. La 350 RON sunt sigur ca e o plasticaraie, dar m-a tentat fata de altele (chiar si mai scumpe) pentru ca totusi e facuta in Danemarca (cel putin asa stiam despre Texas, doh), are motor de 1.5kW (mai toate astea micute au 1.1 - 1.3KW) si e destul de usoara pentru a o manevra si pe la nameti mai mari (una e sa ridici 6Kg sa "feliezi", si alta e sa incerci asta cu 15-20Kg). Ar trebui sa vina azi sau maine asa ca inca nu ma pronunt. O sa scriu aici un review despre "jucarie". Alternativa (mai ieftina) ar fi fost Freza zapada Stiga ST 1131 E 1100 W, dar din pacate aceasta nu arunca zapada decat in fata (ceea ce mi se pare foarte aiurea).

    A doua chestiune (in special pt. cei care au animalute pe-afara): sunt curios voi cum le ajutati cu incalzirea (in special cand sunt -20 grade celsius afara)? Eu de exp. n-am gaini sau alte alea... dar ma gandeam ca pt. casuta cateilor sa ma orientez fie spre asa ceva: Sistem electric plasa interioara 90x150cm 1,35mp, dar e al naibii de scump sistemul, si ar trebui sa scot podeaua si sa instalez pe dedesubt (plus ca nu stiu cat de OK este la apa). Fie spre incalzirea aceea cu lampi IR, care am inteles ca se foloseste la gaini. Aici un bec este vreo 15-20 RON, mai trebuie sa iau o lampa si un termostat, si cred ca ar fi suficient. Problema e ca totusi e cam maricel ca putere (si n-am vazut sub 150W), si ma gandesc ca totusi e stressant pt. animale sa aiba o lumina rosie/galbuie toata noaptea. Dar, mai bine asa decat sa inghete de frig, nu? Voi cum ati rezolvat? Si sa nu-mi spuneti "lasa bai, ca ai mei catei rezista si la -30 si n-au nici pe naiba".... Please!

    Mai am... sunt multe pe teava, dar din pacate trebuie sa mai ies afara sa mai dau o mana (sau 2-300) de zapada! Nu stiu cum a reusit, dar s-a depus doar azi noapte aproape 1m. Va astept cu sfaturi, idei, trucuri!
    Attached Images Attached Images iarna_nu-i_ca_vara.jpg