Quote Originally Posted by musat View Post
In orice magazin exista posibilitatea (destul de mare) de a se termina stocul produselor si sa nu mai existe (fizic) decat cel expus la raft (evident folosit, butonat, etc.). Daca vrei neaparat ultima bucata poti sa ai surprize mari, asa cum poti sa astepti sa intre in stoc sau sa faci comanda online (si aici sunt probleme). Vanzatorul ala va spus situatia exacta: NU MAI ERA IN STOC produsul respectiv, mai era NUMAI cel expus. Cu ce anume ati fost inselate (tu si prietena)? Crezi ca la alte magazine (chiar si cele care vand online) nu poti sa ai/avem aceste surprize: de a primi un produs folosit/testat/desigilat? Intradevar unele magazine precizeaza clar daca un produs a fost desfacut/desigilat si cu urme de uzura, cea ce Altex/MG nu are in are asa ceva la vanzare. De multe ori ma intreb ce fac cu produsele returnate pentru ca ei nu prezinta (sau nu am vazut eu) daca un produs este desigilat (cu un pret mai mic). Cred ca ajung la "PROMOTII".

Nu contest deloc ce ai spus, insa problema a fost ca situatia in care s-au aflat mama si fratele meu a fost una de care vanzatorul a profitat -impingandu-le unor necunoscatori fericiti ca isi permit sa cumpere insfarsit un gadget modern un laptop folosit bine de 2000 de lei + garantie extinsa ( 200 de lei ) sub scuza ca e ultima bucata, fara sa precizeze conditia in care se afla . Mai precis, dansul a zis ca e perfect, merge perfect, e cel mai bun etc.

Prietena mea a vrut sa isi cumpere si ea un laptop si daca accepta "ca asta e ultima bucata" cu siguranta trecea prin aceeasi experiente ca si familia mea -stricaciuni, produsul era evident folosit si butonat, reparatii pe care garantia nu le acopera, timp si bani pierduti, nervi si asa mai departe. Daca tot esti magazin de electronice/electrocasnice/ gadgeturi cum se face ca mereu incerci sa le dai oamenilor ultima bucata ( nu numai noi am trecut prin situatia asta, sunt pline forumurile de clienti suparati ) si sa le impingi si extragarantia care oricum nu o sa mai acopere problemele ce le are produsul tau pentru ca ei nu mai au chef de tine ?

Greseala lor au fost ca nu s-au informat, dar sincer nici nu mi se pare normal sa ma astept sa fiu prostita cand vreau sa cumpar ceva si inca prostita in stil galactic.De acum inainte ar trebui sa ne luam constitutia Romaniei dupa noi inainte sa cumparam ceva, ceea ce nu mi se pare neaparat respectabil si demn de un magazin de calibru .

Daca un produs este resigilitat/folosit este imperativ a fi urmata politica Emag-ului : scazi din pret si mentionezi clar in ce stare se afla produsul .