Single post: Flashlight Fanatics Club

  1. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am zis sa fac un mic test si sa postez imaginile, nu de alta dar ma tot intreaba unul si altul de ce nu-mi place lumina calda sau neutra, mai ales la lanterne. Din punctul meu de vedere lumina calda aceea este pur si simplu prea galbena, iar eu de la o lanterna vreau lumina cat mai puternica, alba... Cea calda mi se pare pur si simplu "oarba".

    Mai jos aveti teste cu aceeasi lanterna, Acebeam H20 (despre care am vorbit mai sus). Una este NW (neutral white) la 4000K iar cealalta este CW (cold white) la 6500K. Sincer, consider ca NW-ul de la Acebeam este mai mult spre WW (warm white)... ar fi mers mult mai bine un 4500K. Parerea mea, hac!

    P.S. E foarte posibil ca eu sa gandesc prea "tactic" sau prea profesional. Tactic, ma gandesc ca ar suna aiurea ca eu sa anunt politia si la declaratie sa spun "era cu siguranta o persoana asiatica ce a fugit cu o masina galbena" (pentru ca asa am vazut eu cu lanterna mea)... cand in realitate omul nu era deloc galben iar masina sa era alba. Profesional, eu lucrez in hexazecimal (RGB, CMYK, etc.) si pt. mine albul este intotdeauna #FFFFFF. In pozele de mai sus, lumina rece produce in centru un #FEFEFC, pe cand cea calda un #EFE1B0 - normal ca prima varianta e mult mai apropiata de alb.
    Attached Images Attached Images cold_white_vs_neutral_white_h20_acebeam_01.jpg cold_white_vs_neutral_white_h20_acebeam_02.jpg cold_white_vs_neutral_white_h20_acebeam_03.jpg cold_white_vs_neutral_white_h20_acebeam_04.jpg cold_white_vs_neutral_white_h20_acebeam_05.jpg cold_white_vs_neutral_white_h20_acebeam_06.jpg