@bodo .. tu realizezi ca vorbesti despre Nintendo, care a avut probleme cu urmatoarele console (tocmai din cauza stocului incredibil de mic)

1. wii - a fost prima consola care nu a putut fi cumparata la lansare (spre deosebire de toate celelalte anterioare de la NES, snes, n64 si cub)
2. wii u - nu a fost posibil sa o cumperi la lansare .. din motiv de stoc limitat, dracu si acum in magazine abea ca se gaseste (comparat cu Ps4 slim/Pro sau Xbox One S)
3. nes classic edition - vanzari canibalizate de Nintendo intr-un mod cat se poate de barbar

Oare la Switch tu crezi ca nu va fi pe stoc din cauza ca se vor vinde prea multe ? eu cred ca din cauza stocului prea mic (in Polonia - PS4 a fost pe stoc in primele 2-3 saptamani de la lansare, evident nu puteai cumpara una fara preorder) - la switch am incercat sa fac preorder, nu s-a putut a fost vandut pre-orderul instant .. asta cu 2-3 luni inainte de lansare ? ceea ce ma face sa cred ca Nintendo vor face exact aceelasi lucru.

Cat despre consola, am scris si mai sus ... sunt convins ca acesta tableta de tot *****ul va fi sfarsitul pentru seria Gameboy/DS ... pentru ca nintendo sa se laude cu chestii care exista de cand lumea (jocuri mobile) pe care ei sa ceara de 10 ori (sau chiar mai mult) pretul.

Absolut idiotic se misca firma asta in ultima vreme ... e chiar trist, am ajuns sa ii urasc cu shovelware-ul de pe Wii / Wii U si cu mizeriile scoase pe DS / 3DS, noroc ca mai apar si jocuri bune, din cand in cand.

Pentru a-ti raspunde si la "suparare" cum ca lumea compara Shield cu PS4 (ceea ce si eu consider aberant, PS4 este o consola mult mai puternica per total) as putea sa compar Nintendo Switch cu Nvidia Shield ... pentru ca vor putea rula probabil cam aceeleasi jocuri fiind in cam aceelasi hardware, mare minune daca nu o sa vedem hack-uri de Shield ... mare de tot. (avand in vedere ca NES-ul clasic la spart in nici macar 2 luni de la aparitie, asta .. fiind o consola mai complexa, probabil cu mult mai multe vulnerabilitati, va fi probabil, mult mai usor de hacked, in special pe hardware similar. Dar dupa cum spui si tu, nu a aparut .. om trai si om vedea.