Citesc pe aici comentarii despre PC vs console, insa multi uita un aspect important: indiferent de platforma pe care o preferi, jucatori suntem cu totii!

De mai bine de 6 ani joc pe PC cu controller de Xbox si nu cred ca as putea sa mai joc jocuri adventure/action/rpg cu mouse si tastatura (fps-urile oricum nu ma prea atrag). Am o librarie consistenta de jocuri pe Steam, uPlay, Origin insa asta nu m-a impedicat sa-mi cumpar o consola Xbox One pentru Forza, FIFA, NHL si totodata alte jocuri pe care le aveam deja pe PC pentru a le juca din nou. Desi PC-ul este unul dfestul de potent, chiar daca are mai bine de 3 ani vechime, prioritatile s-au schimbat; PC-ul a devenit mai mult pentru munca si nu mai am timp sa ma joc pe el.

Cat despre Xbox Propject Scorpio as vrea sa aiba jocuri exclusive, doar ale lui, unele care sa-i faca pe fanii PS4 sa le admire. Este momentul ca Microsoft sa redevina lider pe piata consolelor. Nu ma intereseaza tehnologii precum 4k, HDR atata timp cat mi se ofera jocuri precum Unravel, Life is Strange etc.