Final Fantasy XV

Avand in vedere ca sunt la primul contact cu seria, am fost luat prin surprindere. De cand l-am cumparat doar asta m-am jucat. Am investit in el aproximativ 2 saptamani si jumatate, aka ~55 de ore. Rar mi s-a intamplat sa ma tin de un joc atat de mult de la Witcher 3. Voiam sa-l vand dupa ce il termin dar m-am razgandit si il pun la colectie.

+gameplayul
+sentimentul de aventura imbinat cu friendship, am tratat jocul mai mult ca o aventura decat o misiune
+combatul, imi place sistemul de combat dar are si parti negative
+explorarea
+voice acting (Noctis)
+cutscene-uri, mai ales la final cu Noctis
+Prompto, foarte simpatic ca si caracter


+- grafica, are momente cand arata foarte bine, alteori destul de urat
+- sistemul de traveling, la inceput e misto, excursie cu masina sentiment de aventura si excursie, dar iritant dupa un timp


-loading screens lungi
-povestea, prea generica
-buguri, destul de iritant cand pe butonul cu care te lupti poti sa fugi, cand incerci sa faci asta daca ai echipata o anumita arma ataci, proasta idee sa combine butonul de jump cu cel de select, nu de putine ori incercam sa culeg ceva si personajul sarea, sau chiar nu actiona
-voice acting (jucat pe engleza)
-chapter 10 si urmatoarele, devin destul de liniare si te face sa avansezi si sa nu iti mai pese de questurile secundare datorita sistemului de progresie
-savegame, nu poti cand vrei tu, ci cand vrea jocul
-cateva clisee
-itemizarea, multe de umplutura, altele fara sa stii ce fac


Overall, l-am tratat ca o aventura cu masina & friends si m-a incantat. La un moment dat am uitat care e scopul personajului, si abia asteptam sa ajung intr-un loc de camping sa vad ce mai gateste Ignis. A reusit sa ma faca sa ma atasez de personaje, mai ales spre final.

8.5/10