Quote Originally Posted by MonkY View Post
Hai sa fim seriosi... la PS4 Pro toti ne doream ca Sony sa fi pus un hardware mai serios, chiar daca ar fi costat mai mult, si acum nu mai e bine? In plus, ia-o si tu altfel: pentru 100$ in plus, nici nu te mai gandi la diferentele de performanta, ci doar cat te-ar costa un BluRay 4K. Ei bine, tu ti-l iei cu 100$. Nu-i bine? Eu zic ca e. Acum nah, poate nu vrei BluRay player... atunci gandeste-te la diferenta de performanta. Merita 100$? Eu zic ca da.
BluRay player 4K in 2017? Mai cumpara cineva discuri cu filme sau seriale in afara de colectionarii de asa ceva, care sunt oricum o nisa? De cand cu Netflix, Amazon, Hulu crezi ca mai cumpara cineva discuri cu filme? Iti spun eu ca nu, uita-te peste vanzarile de filme si seriale in format fizic, si o sa vezi un grafic cu o scadere extrem de mare in ultimii 4-5 ani. Nu le mai cumpara nimeni si asta cu BluRay player 4K e o poveste, nu intereseaza pe nimeni cand poti face stream de 4K.

Quote Originally Posted by MonkY View Post
La naiba... 12GB GDDR5 cu 6Tflops, la 500$. Pai cam pe-acolo e doar o placa video. Hai ca nu-i rau deloc (daca iei in calcul ca totusi Scorpio nu e doar o placa video). Ma asteptam sa fie chiar mai scumpa distractia (sa fiu sincer aveam in minte un 699$).
500$ e foarte mult, comparatia cu PC-ul nu prea isi are rostul. Gandeste-te ca o consola are ca scop principal entartainment-ul. O folosesti pentru a juca niste jocuri si a viziona filme/seriale, altceva nu poti face cu ea. Pretul celei mai scumpe console momentan e 400$, pentru ca Scorpio nu are data de lansare. Microsoft a anuntat consola acum un an si a prezentat-o ieri. Sony au anuntat-o cu o luna inainte de lansare si au pastrat pretul original al consolei precedente. Gandeste-te si tu, care consola dintre PS4 Pro si Xbox Scorpio va avea mai multe vanzari la sfarsit de viata? Am mari dubii ca Scorpio va deveni vreun succes doar pentru ca e consola mai puternica. Asa a fost si PS3 mai puternic decat X360, dar pana nu au aparut jocurile sa faca diferenta, nu se vindea prea bine. Si atunci a fost aceasi treaba de pret ca acum in defavoarea lui PS3.
Quote Originally Posted by MonkY View Post
Pai deja s-au zis ceva titluri (probabil vom sti mai multe la E3). Dar man, serios acum... tu ti-ai luat Switch pt. un singur joc, care la naiba... era deja obsolete pe WiiU. Adica acolo ti-ai luat o consola cu un singur joc, la ani distanta ca hardware fata de Scorpio... la ani distanta ca software si servicii fata de Microsoft... si asta ti se pare exagerat? Well... Damn!
Care sunt titlurile alea? Ca nu s-a anuntat absolut nimic nou pe partea asta. Cat despre faptul ca am cumparat Switch din prima zi, ce sa zic, iar comparatii irelevante. Eu nu am avut WiiU, iar pentru ca Zelda e un system seller pentru mine, era logic sa ma orientez spre consola mai noua. Tu acum imi spui ca e o consola slaba, obsolete, cu hardware la ani distanta si bla bla. Dar, un mare DAR, are macar un joc pe care nu il pot juca in alta parte. Iar Microsoft nu mai are asa ceva de mult timp!

_
Am zis de Scorpio, singurul motiv pentru care as lua-o este daca Microsoft vine cu acel abonament de 10$ pe luna care ma lasa sa joc absolut toate titlurile de One/Scorpio din prima zi a lansarii, pentru ca in afara de jocuri multiplatform care probabil vor rula mai bine pe Scorpio, consola nu are alte jocuri.