Vazand ca aceleasi intrebari se pun de zeci de ori, m-am hotarat sa incerc sa pun cap la cap un mic FAQ legat de PS4. Am nevoie de ajutor cu intrebari la care nu m-am gandit, si daca aveti si raspunsul la ele cu atat mai bine. Pana acum, lista:

Ce sa aleg: PS4 fat, slim, sau Pro?
Fat nu are niciun avantaj. Slim consuma mai putina electricitate si are conexiune mai buna prin Wifi. Pro este mai puternic si e recomandat in special celor cu televizoare 4K, dar face o treaba mult mai buna decat fratele mai mic si in FHD.

Viteza de download e foarte mica pe PS4, ce sa fac?
E normal. PS4 fat are antene slabe de Wifi, singura solutie e conexiunea prin cablu direct in consola. La Slim si Pro nu ar trebui sa existe probleme nici prin Wifi.

Pot folosi un HDD extern?
Da, insa acesta va fi formatat astfel incat doar consola sa il poata folosi. Daca vrei sa il conectezi la un PC va trebui reformatat si toate datele se vor pierde.

Daca sterg un joc, pierd si salvarea?
Nu, salvarile sunt stocate separat pe consola. Daca ai PS Plus activ, le poti stoca si in cloud.

Nu pot face tranzactii cu cardul pe PS Store Romania.
Cel mai probabil banca ta a blocat tranzactiile catre PSN. Contacteaza un angajat al bancii. Alternativ, se pot gasi carduri valorice la Emag, Altex, Flanco si Auchan.

Vreau sa fac game sharing cu cineva, cum procedez?
Consideram persoana A, acea persoana care detine contul cu jocuri cumparate digital, iar persoana B, acea persoana care vrea sa joace jocurile cumparate pe contul A.
Metoda 1: Pe acelasi cont. Ambele persoane se conecteaza si joaca pe contul A. Nu se vor putea conecta online simultan.
Metoda 2: Pe conturi diferite. Persoana B se conecteaza la contul A si isi seteaza consola ca fiind primary, descarca jocurile dorite, apoi le va putea juca pe contul B (si orice alt cont existent pe consola). Persoana A isi seteaza consola ca secondary si va putea juca jocurile DOAR pe contul A.

Am un cont cu PS Plus activ, pot juca jocurile gratuite pe un alt cont? Dar multiplayer?
Da, daca contul cu PS Plus activ are consola setata ca primary.

Pe ce regiune e cel mai avantajos sa imi fac un cont PSN?
Romania beneficiaza de acelasi tratament ca si orice alta tara europeana, dar este singura regiune in care vei putea folosi cardul tau bancar pentru a face tranzactii cu usurinta, in timp ce pentru celelalte regiuni va trebui sa cumperi carduri valorice de pe alte site-uri.
Jocurile gratuite de la PS Plus sunt aproape intotdeauna identice in US si Europa. Asia are o oferta diferita a jocurilor gratuite, majoritatea considera ca sunt mai bune decat la noi, in timp ce abonamentul pentru Plus e mai ieftin. Pentru achizitii de carduri valorice valabile pe PS Store Asia recomand Play-Asia.
US are, de multe ori, reduceri putin mai bune decat Europa. Preturile standard sunt asemanatoare.