Quote Originally Posted by n0madgamer View Post
Nu stiu unde te-ai documentat, dar eu zic sa mai citesti un pic inainte sa vorbesti prostii. In primul rand, nu se poate generaliza despre Nintendo pentru ca exista trei sectii diferite: NOA, NOE si NCL. Cred ca este destul de ridicol sa zici ca cei din SUA si Europa nu stiu engleza…

La fel de ridicol este sa zici ca Nintendo nu-i ajuta pe dezvoltatorii indie. Din contra, am lucrat la o traducere pentru un joc si cei de la Nintendo i-au ajutat timp de cateva luni sa optimiseze jocul sa fie cat mai performant pentru ca aveau probleme cu Unity. In fine, nu intru in detalii pentru ca nu am voie sa vorbesc prea multe despre asta.

Daca tot vine vorba de Unity. Nu cei de la Nintendo au fost aia care au oferit primii o licenta gratuita pentru dezvoltatori?

Alta prostie este ca Nintendo nu ofera dev kits gratuite. Ba, se imprumuta dev kits si le poti da inapoi daca nu esti multumit sau nu vrei sa faci jocuri pentru Nintendo.

Eu zic ca, daca nu stii despre ce vorbesti, mai bine te abtii decat sa crezi ce scrie un anonim pe net. In plus, povestea de la Eurogamer a fost un clickbait tampit de la inceput: Indie developer chimes in on the "Wii U anonymous developer story" - NintendoToday
Lucrez de 6 ani in industria jocurilor si sunt de accord cu ce ai zis, probabil singuru minus din punctu meu de vedere la Nintendo e mediul devkit care uneori te complici o gramada pentru ceva foarte simplu, gen..crash log etc. In rest sunt cam pe aceiasi pagina cu Sony/Microsoft la ajutat si oferit asistenta.