Revin cu impresii despre volan(T300 GT) si scaun(Playseat Challenge). Momentan am incercat Gran Turismo Sport Beta, Driveclub, F1 2016 demo, Project Cars si Dirt Rally.
Din start incep prin a spune ca joc de placere. Nu ma intereseaza sa scot timpi senzationali. Faptul ca aproape tot timpul am un zambet pe fata in timp ce joc de pe volan e priceless.
Pana acum GT Sport si F1 2016 mi-au placut cel mai mult ca si FF si senzatie de condus. O fi Project Cars mult mai realist decat GT Sport insa cu setarile default mi se pare foarte heavy volanul. Tot lucrez la setari, insa e de munca mai ales ca trebuie fiecare masina configurata individual.
La Dirt Rally nu am umblat la setari insa by default, cu toate ca acum am mai mult control decat de pe controller, directia mi se pare prea light si nu simt masina cum trebuie.
F1 2016 mi-a placut mult cum se simte masina ca si senzatie de condus, nu am scos toate assisturile deoarece la o prima tentativa, cum am iesit de la standuri si eram cu acceleratia la podea, pana sa schimb eu a 3a, masina deja a derapat. Trebuie probabil mai multa grija cand accelerez etc.
Alte jocuri care sunt pe radarul meu:
Assetto Corsa - cred ca e un must penteu cei care au volan si vor un simulator;
F1 2017 - nu mai iau acum F1 2016 mai ales ca mai e o luna pana apare;
Project Cars 2 - nu sunt convins ca e de luat day one, daca nu ma pot acomoda cu Project Cars...
Dirt 4 - la fel ca PC. Ma gandesc ca nu e cu mult diferit ca si control de Dirt Rally. Sa vad cum ma obisnuiesc cu Dirt Rally si daca e ok, voi lua si Dirt 4.
Forza 7 - aici trebuie sa gasesc o solutie/varianta ai sa il pot juca pe volan. Il voi juca pe Xbox One X asa ca ma gandesc sa cumpar un Thrusmaster TX base (adica fara pedale sau volan) si sa il montez/demontez pe/de pe suportul care exista pe Playseat Challenge. In acest mod nu am 2 seturi de pedale etc.
Inchei prin a lasa cateva impresii si despre Playseat Challenge.
Nu ocupa mult loc. Pot sa il tin langa perete cand nu ma joc sau pliat foarte rapid si bagat dupa usa.
Este foarte comod si pozitia la volan poate fi customizata in functie de preferinte. Eu il tin la a 5a linie rosie de pe maner. Deci lasat destul de mult pe spate. Cable management bun. Doar cablul de la volan spre PS4 (USB) este vizibil insa am cumparat un prelungitor USB de 3m pentru a scoate undeva in lateral mufa. Vad daca merge si cum iese.
Per total sunt foarte incantat de setup si de feeling insa e clar ca sunt abia la inceput.




Sent from my SM-G955F using Tapatalk