Jucat Overwatch in free-weekend.
Initial,nu-mi placea din cauza graficii de tip anime.

Dar gameplay-ul, asa casual cum pare, e chiar "FUN".


Ce mi-a placut:
  • clasele si diversitatea
  • odata cumparat jocul, poti juca cu toate personajele si toate hartile, fara sa le iei in DLC-uri separate
  • este adictiv
  • personajele expresive
  • abilitatile personajelor
  • switch-ul dintre caractere in-game
  • hartile si designe-ul



Ce nu mi-a placut:
  • Loot-Boxes...marea majoritatea inutile, skin-uri, replicile vocale, spray-uri, emotes si highlights intro n-au nicio utilitate practica in-game + alte gunoaie inutile care nu influenteaza in mod deosebit experienta de joc
  • Lipsa unui mod storyline- era de bun simt si de preferat sa cunosc trecutul fiecarui personaj prin a juca cu el intr-un storyline dedicat, nu vizionand clipuri pe You Tube
  • majoritatea jucatorilor care joaca la modul "mindless" si fara simt tactic, fara cooperare, de zici ca joaca CoD sau CS, dar nu pot sa dau vina pe joc pentru specimenele de genu'.
  • e un pic cam prea arcade pentru jucatorii de shootere hardcore.
  • matchmaking-ul



Nota: 8

Cele 2 zile de free-weekend m-au convins sa-l cumpar (la un pret de 15-20 euro acum ca vin ofertele de sarbatori, chiar e o afacere buna) si chiar are jucabilitate pe termen lung (jucat 30 minute zilnic e chiar ok).
E clar mai bun decat Heroes of the Storm .



Personal, consider ca isi merita titlul de unul dintre cele mai bune jocuri ale anului 2016 dupa INSIDE si Uncharted 4