De ce de la o vreme nu mai gasesc jocuri PC mai vechi de 2016-2017? Inclusiv jocuri mai vechi lansate de EA , Bethesda, Take-Two Interactive de prin 2010-2013 in varianta de colectie/Premium ? De la Bethesda de exemplu nu mai gasesc nimic din ce a fost lansat inainte de 2017. De la Take-Two Interactive n-am gasit decat GTA 4, GTA 5 si XCOM, si culmea e o companie mare ce a lansat foarte multe jocuri in ultimii 10 ani. Nici de la EA nu sunt foarte multe, adica doar FIFA, Star Wars, Battlefield, Titanfall si Sims si doar astea mai recente.
In schimb, gasesc toate jocurile lansate de Blizzard si in mare (Starcraft,Diablo, Overwatch, WoW), fie ceva jocuri din seria Mortal Kombat si Batman Arkham de la Warner Bros ...... si cam toata seria CoD lansata de Activision
De la Ubisoft culmea nu gasesc iarasi multe jocuri, inclusiv AC Origins si Far Cry 5 recent lansate, dar bine ca are editia de colectie la AC2 si un Far Cry Primal aruncat pe acolo. LOL.
I-am contactat si au ridicat din umeri zicand ca nu mai le distribuie publisherii. Dar in alte tari straine gasesti in magazine si jocuri mai vechi de prin anii 90' puse la gramada.
Cum e posibil ca un magazin de electronice sa se afle intr-o asemenea situatie in 2018? Sunt tarifele prea mari in UE?
De la Emag nu cumpar de cand mi-am luat teapa, si prefer sa iau jocurile in format disc, nu coduri si mai ales la suprapret de pe Steam/Origin/Uplay sau de pe Amazon. Stiu ca exista G2A, dar sunt colectionar de jocuri in format disc de felul meu.