amestrofree: Daca mizeria de pe fund este strict mancare, atunci iti recomand ori niste pesti care se hranesc in partea de jos (nu stiu la ciclide care ar fi echivalentul la cory), ori eventual niste melci (aici iarasi, nu stiu ce melci traiesc in acvariu de ciclide).

Daca mizeria pe fund este "a lot of sh$t", atunci trebuie sa faci curat mai des (foloseste Eheim-ul acela cu baterii, e genial) sau tot asa, sa iei melci, sa pui mai multe bacterii, sa verifici daca nu cumva filtrul nu isi face treaba.

Cand spun ca filtrul nu isi face bine treaba, ma refer la faptul ca am fost pe la oameni care aveau sorbul pus prea sus... si automat mizeria din partea de jos nu era trasa niciodata. Also, incearca sa pui iesirea de la filtru in asa fel incat sa se faca "miscare" in acvariu, sa duca spre sorb/filtru. Urmareste particulele de mizerie si vezi... poate te ajuta asa. Eventual mai adauga filtrare mecanica (bureti grosieri, bureti fini).

P.S. Vedeti ca si cu bacteriile astea... sa nu credeti ca puneti azi si peste o saptamana o sa vedeti cine stie ce minune. It takes time. Also, bacteriile astea nu se prind chiar de orice suprafata... asa ca daca aveti cine stie ce pietris "sticlos" (cum am vazut ca e la moda), adio bacterii. De obicei se aseaza cel mai bine pe medii poroase. Si da, recomand Prodibio Bio Digest (eventual StopAmmo daca aveti probleme - sau StartUp care contine bacterii si elemente pentru ele). Sorry, nu am testat Seachem Pristine... nu cunosc.