florent: pai intr-un fel omul are dreptate. Gasesti in ziua de azi diete de-ti sta mintea in loc. Si la fel consider si eu, ca umbla multe mituri, care mai de care mai incorecte. Cum am zis mai sus, eu prefer partea asta cu indicele glicemic, pentru ca e ceva real, concret, 100%. Vorbim de zaharuri in sange, vorbim de pancreas (singurul organ din corpul uman care nu se poate repara, asa cum o poate face ficatul de exp.). Ai un tabel cu indice glicemic, te uiti pe el si stii cate zaharuri mananci. Mai departe, e common sense.

Dar ca sa se complice un pic lucrurile, multe diete tin EXTREM de mult de organismul fiecaruia. Eu, la peste 100Kg, mancam o masa pe zi si ma ingrasam. Am un amic care mananca de 3x mai mult ca mine la o masa. Si ia 3 mese pe zi. Omul e jumatate... nu cred ca are 60Kg. Nu am inteles niciodata unde intra atata mancare si bautura (pentru ca rade si 4-5 beri la o masa). Crezi ca la el are functiona aceeasi dieta? Nu ca ar avea nevoie, dar eu zic ca nu. La fel cum aud oameni pentru care dieta Keto a facut minuni, iar la altii a fost fix invers si au cautat alternative. Pe cand asta cu zaharul si sarea din organism, e o treaba simpla. Se depun... retin apa, ingroasa arterele, etc.

Hai sa complicam si mai mult lucrurile (daca tot suntem in aria asta): la orice nutritionist roman, scolit in medicina traditionala romaneasca (dupa manuale, so to speak) vei primi dieta aceea clasica... cea care cred ca are peste 50 de ani (daca vrei o caut si ii fac o poza). Este cea dupa care se fac pana si meniurile in spitalele romanesti. In care ai voie si paine, si cartofi, si alte chestii care sunt adevarate bombe, chiar si consumate in cantitati mici. Eu de exp. cat am fost internat acum o luna, ma inchinam (si nu sunt genul). Cartofi peste cartofi, paste fainoase cu branza, branza topita, cascaval, cremwursti, dulceata cu zahar, orez cu lapte si cu zahar, etc. Ei bine, pt. mine acela era fix opusul lui "common sense". Dar, multi oameni si doctori spun ca e OK asa. Eu nu spun cum e OK sau nu, ci doar ce functioneaza la mine (si la sotia mea - e mult mai usor sa tii o dieta in doi, trust me!).

As putea sa spun ca eu aleg si calea "usoara". Practic eu spun doar asa: ATENTIE LA CAT ZAHARURI SI SARE CONSUMI! ATENTIE LA CE CONSUMI! SI BEA MULTA APA! Nu iti trebuie antrenor personal pentru asta, nu trebuie sa cheltuii mii de euro pe diete ciudate. Fa-ti analizele, incearca o luna, doua... mergi din nou si fa-ti analizele, si vezi daca te ajuta. Eu cred ca nu are cum sa nu te ajute, dar in caz contrar, mergi la un doctor bun. Si repet asta cu doctor bun... pentru ca la ultimii doi la care am fost, mi s-a pus dieta aceea clasica in fata, si m-a bufnit rasul. Ba chiar ultimul doctor (doctorita de fapt), era o persoana complet diferita de cea pe care o cunoscusem acum 8 ani. Aproape ca puteam spune ca nu are chef sa-mi raspunda la intrebari, si de-abia asteapta sa plece acasa...


cristi1910: vasul interior se scoate si se spala in masina de spalat vase. Filtrul e un pic mai complicat, dar cred ca-l cureti o data pe an (in ideea ca totusi nu-l folosesti chiar zilnic si nu arzi ceva pe-acolo). Gratar in adevaratul sens al cuvantului nu, nu cred. Pentru ca ea este ermetica, nu iese fum, nu iese abur, nu iese nimic. Ori la gratar este fix opusul... De fapt multi la apartament si-au cumparat jucaria asta si nu o fripteuza clasica tocmai de aceea, pentru ca nu scoate fum/aburi... As putea spune ca seamana mai mult cu un cuptor decat cu un gratar.