eagle-eye: sa fim seriosi, intre 28mm wide de la 8 Plus si 26mm wide de la X, 11... e fix pix. E irelevant. Diferenta mare este la ultra-wide, unde vorbim de 13mm. Insa, oricat de interesant ar parea acel ultra-wide, sa nu uitam ca ultra-wide-ul nu are OIS. Nu are stabilizare optica. And that sucks. Eu de exp. desi nu sunt genul caruia sa-i tremure mana, rar scos poze nemiscate pe un device fara OIS (ma refer in low light, ca asa, outdoor faci poze ok si cu o sapuniera de telefon). Plus sa luam in calcul ca tot ce va veni pe ultra-wide, va avea acel "barrel distortion" si geometria data peste cap (deh, fish-eye lenses). E valabil la orice ultra-wide de pe lumea asta, dar din ce am observat Apple face treaba excelenta reducand la minim acele probleme (practic "indreapta" imaginea prin procesare). Daca iei un DSLR destept cu lentile de 13mm, o sa scoti niste poze de zici ca i-ai filmat pe toti prin borcan. That's the real image.

Cat despre abonament, depinde foarte mult ce beneficii ai. Pentru ca altfel, nu faci altceva decat sa platesti telefonul la un pret mai mare decat cel la liber. Si esti si legat 24 de luni de acel abonament (de fapt asta este interesul companiei de telefonie, sa te tina legat cat mai mult de un abonament mai mare). Am folosit si eu in trecut... te ajuta cand nu ai toti banii odata pt. un telefon. Dar peste un an, deja iti pare rau ca ai facut asta. Frumos ar fi genul acela de abonament care la anul sa-ti permita sa treci la urmatorul iPhone. Parca Orange avea ceva de genul asta, insa am inteles ca e scumpicel. Give it a try.