M-a mancat undeva sa fac update la Mac OS Catalina si am dat peste o gramada de probleme.

Pe langa 64bits only apps, lucru care m-a facut sa cumpar alte aplicatii/sa renunt inclusiv la Photoshop CS6 pe care-l foloseam de ani buni, prins la o oferta la un moment dat, acum fiind nevoit sa folosesc CC-ul cu abonament lunar, daca vreau sa continui sa editez in Photoshop, cel mai deranjant lucru - si inca nu am gasit workarround - este faptul ca Machintosh HD a devenit read-only.

Problema cea mai mare aici este ca, fiind vorba de un laptop, nu am decat SSD-ul intern de 512GB, fara nicio alta partitie, iar asa-l folosesc in 90% din timp si acolo aveam toate fisierele curente.
Iar odata cu noul update, tot ce aveam acolo pe langa OS-ul efectiv, mi le-a pus intr-un folder pe desktop, "relocated items" iar de aici nu le pot muta unde le tineam, pentru ca nu pot face New Folder sau sa pun fisiere acolo.

Iar acum, basically, am facut un new folder pe desktop si le tin acolo, ceea ce mi se pare o cretinatate

Aveti idee de vreun workarround pentru asta?