Ne strangeam in fiecare seara cate 5-6 si ne jucam Goal 3. Chiar daca nu intelegeam nimic din ce scria acolo ca era totul scris in caractere chinezesti sau japoneze sau ce erau (they all look the same to me ) era prea misto.
Kunio-Kun no Nekketsu Soccer League?

Asa se cheama jocul in original daca vrei sa-l rejoci pe emulator.

hai sa-mi insir si eu mica mea poveste epica legata de cum am inceput sa am contact cu jocurile si in special consolele. Pe alocuri e mai tragica, alteori mai vesela, depindea totul de varsta sau moment.
Cred ca aveam 5 ani cand a venit taicamio cu un rus in casa si ala avea o mare minunatie la el, si anume un Rambo. N-a stat prea mult timp in posesia mea, tot ce-mi amintesc e ca jucam un box thailandez pe el. Ulterior ma jucam pe HC la un unchi de-al meu. Eram super incantat de ideea de a avea jocuri pe casete de muzica... si ma amuza la culme cum se "pirata" cu casetofonul

Dupa aia a aparut in cartier o sala unde puteai sa inchiriezi console cu ora. Stiu ca au avut multe multe SNES-uri (Mortal Kombat, Goof N Troop, Killer Instinct, Donkey Kong Country, Asterix - erau jocurile mele preferate). Ulterior au adus si un PSX dar imi aduc aminte ca nu imi placea deloc sa ma joc pe el. La vremea si varsta respectiva apreciam mult mai mult grafica cartoonish si nu-mi placea deloc faptul ca PSX incerca sa semene cu realitatea. Inafara de Street Fighter nu-mi amintesc sa fi jucat altceva pe el.
Deja aparuse si o sala concurenta care avea Mega Drive unde rupeam gamepad-urile cu Duck Tales si Golden Axe.

Cand deja intra in febra perioada Terminator, si-a facut aparitia la sala si Nintendo 64 pe care stiu ca jucam doar si doar Mario Kart. Non stop gen.

Perioada Terminator a fost probabil cea mai marcanta si cea care m-a facut intr-un fel sa-mi aleg viitoarea cariera. Nu stiu, poate din cauza ca la un moment dat o consola (din multele pe care le-am avut) a sfarsit aruncata pe geam (de la etajul 4) de catre maicamea pentru ca ma jucasem prea mult. A trebuit sa particip la nush ce concurs de la snacks-uri sa adun toate abtipildele ca sa-mi trimita aia o consola noua. (teoretic trebuia sa fie SEGA dar deh, suntem in Romania). Am jucat foarte multe jocuri in perioada respectiva printre care si mai sus mentionatul joc de fotbal. Unele dintre jocuri chiar ma amuza in ziua de azi cand il vad pe Angry Video Game Nerd cum le critica si le face in toate felurile, dar cateodata parca ma si doare in acelasi timp. Adica, eram destul de skilled la TMNT (NES version) si multe alte jocuri care in ziua de azi le-as refuza pentru design prost si n-as petrece mai mult de 5 minute cu ele. Ajunsesem sa ne ducem la magazinu din colt cu casete galbene si sa schimbam in timp ce vanzatoarea ne proba un joc, partea interioara cu cea a altui joc in cateva miscari si fara zgomot. Mda, eram un mic infractor dar faceam orice pentru a ma juca.

Apoi a venit perioada coin-op. Si nu vorbesc aici neaparat de salile arcade cu simulatoare de motociclete, pistoale din Terminator si altele. (by the way, daca are cineva o poza sau un nume la simulatorul de elicopter cu tot cu carena as fi super multumitor)
Ma refer la Neo Geo intrucat aveam o astfel de sala chiar langa scara blocului si jucam jocurile cat de mult puteam pentru ca la 2 luni aduceau altele.
Am mai zis deja intr-un post pe aici. Eram maestru la World Heroes Perfect fiind jocul care m-a marcat pe Neo Geo si poate si Top Hunters (il puteti juca pe SNK Arcade Vol.1 pe PSP si PS2). Eram atat de disperat sa joc incat spalam bine 2 sticle de ulei sa le vand la un depozit drept sticle de bere. Primeam in schimbul lor fix 300 lei cat era creditul la Neo Geo.

Dupa aceea a venit perioada cu PC-ul. N-am avut initial PC acasa, decat din 2001 (si ala vai de capul lui, cu placa video on-board). Jucam tot la unchiul meu cu HC-ul mai toate jocurile care apareau (initial aduse prin patronul de la Flanco de la bulgari - intram la el in depozit in spate de unde scotea borsetele cu jocuri) apoi a facut unchiul meu un imprumut in banca pentru un CD-RW la 2x si a inceput distractia intrucat aveam un prieten cu magazin de calculatoare si am copiat mai tot de la el.
In acea perioada - spre sfarsit totusi - am atins recordul meu personal de a sta pe scaun la calculator 7 ore fara sa ma ridic/sa beau apa/sa ma duc la toaleta. M-am jucat in continuu Red Alert 2.

Dupa ce mi-am luat PC jocurile, cel putin FPS-urile erau un chin. Imi amintesc cum am terminat Return To Castle Wolfenstein cu vreo 5 frame-uri pe secunda si cum stateam rabdator sa pun tinta pe cap soldatilor inamici ca sa le dau headshot.
Incet incet m-am mai upgradat si imi aduc aminte ca la prima mea placa video GeForce (un 5200) la 2 zile dupa ce mi-am cumparat-o eram atat de agitat ca nu stiu ce sa joc incat stateam toata ziua si jucam Solitaire intrebandu-ma oare ce sa joc

Acum 3 ani, din primele mele salarii mi-am cumparat un super sistem (la vremea aia) care m-a tinut pana la inceputul lui 2008. Asta pentru ca atunci l-am vandut si de atunci practic am rupt orice legatura cu gaming-ul pe PC.
Intre timp, considerand ca sunt un om mobil, mi s-a parut foarte utila ideea de a-mi lua un PSP. Si totusi, ma jucam mai des stand acasa in pat decat oriunde in alta parte.
PSP-ul mi-a redeschis practic apetitul pentru console. Imediat dupa PSP a urmat si un Nintendo DS, fiindu-mi foarte greu sa ma impart intre ele mai ales ca-mi alegeam jocurile pe spranceana si ma prindeau rau de tot.
In ianuarie m-am hotarat sa fac pasul spre o consola din noua generatie initial pentru asteptarea lui Fable 2 dar intre timp am descoperit ca sunt mult mai multe jocuri care sa ma prinda si am decis si sa-mi vand PC-ul pentru ca din punct de vedere al calitatii jocurilor e clar depasit.

Ar trebui sa-mi vedeti camera: pat, masa, dulap, acvariu, Xbox 360, TV si masa TV. Atat. Mi-am luat televizor HD inainte sa-mi iau dulap. A fost o luna de haos