Am fost azi prin 2-3 magazine, all good. Au re-aprovizionat, e totul OK. Si fara aglomeratie. Un moment foarte bun sa faceti niste mici provizii (sau mari, daca va permiteti). Daca nu sunt alimente perisabile si aveti spatiu de depozitare, nu aveti nimic de pierdut. Eu de exp. am tot timpul o colectie de conserve cu ciuperci (love them), n conserve de peste, tone de conserve cu fasole (d-aia de o gatesti in 10 min), si congelatorul plin de legume congelate. Bonus niste paste (Barilla rulez) cu rezerva aferenta de tomate la conserva. Si o sticla-doua de ulei (la noi astea tin cate o luna, sau mai mult). Nimic senzational. Nu m-am batut cu nimeni pentru ele... nu am cumparat cum am vazut la americani, de si-a incercuit casa cu saci de faina, porumb, cafea si alte alea.

Pentru ca am tot discutat de eficienta autoritatilor in Romania, sa vedem si de ce ajungi sa faci aceste provizii. Nu doar pentru ca romanasul nostru businessman innascut o sa creasca preturile la toate cele, nu doar ca o sa creasca oricum euro and stuff like that, ci pentru ca tocmai am avut exemplu de cum merg lucrurile la o zona in carantina. Citeam povestea la tanti aceea care s-a intors din Italia, si care este in carantina la domiciliu. I s-a promis sa va veni cineva la ea de 2 ori pe zi, sa-i aduca tot ce are nevoie. Ghici ce? A avut noroc cu o cunostinta, care ii aduce pachet si lasa in fata usii, pentru ca altfel autoritatile nu fac altceva decat sa o sune o data pe zi, sa o intrebe daca e OK. Really? E mai OK sa ajungem asa, sa stam la mila unui sistem tampit? Ah, btw... tanti era "isterizata", dar nu de coronavirus. Ci de faptul ca avea nevoie de diverse, si ii era frica de faptul ca daca iese, o aresteaza.

Mbon, revenind la tipul din video, care a tot incercat sa arate cat de mult ii doare pe aia in Barcelona la basca. Tin sa-l anunt ca exagereaza maxim. In Spania, Italia, Germania, de aproximativ o saptamana, nu se mai gasesc masti chirurgicale. Si nu vorbim aici de cele pentru toti, ci necesarul obligatoriu pentru medici, chirurgi in special. Vorbesc de la prima mana, nu din auzite. Amicul meu din Germania spune ca deja refuza sa mai opereze... preia doar cazurile extrem de grave. La supermarket-uri a zis ca e destul de OK, dar doar pentru motivul ca se baga marfa in continuu. Si de-abia se incep zonele de carantina (are deja 6 persoane in zona lui, persoane dintre care 2 sunt medici... deci care la randul lor au avut interactiune cu zeci/sute de alte persoane).

Repet, nu vreau sa par alarmist, mai degraba sa fiu realist, decat sa ma doara la basca si sa ma trezesc ca prostul ca n-am de niciunele. Imi vine in minte balada aia romaneasca, a greierului care a cantat toata vara... Da, suntem romani, ni se infierbanta repede sangele, dar daca ne uitam prin jurul nostru, reactiile sunt oarecum asemanatoare.