Realist nu e niciunu, cat timp nu mori in viata reala cand mori in joc, sau cat timp gasesti gloante pe jos si-ti vindeci o rana de glont cu un bandaj.

E o chestie de preferinte, optiunea trebuie sa exista in orice joc. D-aia e joc.

Personal efectiv nu pot juca FPS-uri pentru ca mi se face rau/greata si ma ia durerea de cap. Sunt foarte putine FPS-uri pe care le pot juca, dar astea super fast paced nu fac parte din ele, desi as vrea sa mai joc si ceva de genu din cand in cand.
Si sunt jocuri mai slow paced pe care le-am cumparat si nu le-am putut juca mai mult de cateva ore, in reprize fff scurte (gen Resident Evil 7).
Asa ca un mod 3rd person mi-ar permite sa le joc.

Dar da, aceleasi avantaje/dezavantaje sunt pentru toata lumea. Nu poti juca FPS only pe server de 3rd person in PUBG, sau 3rd person pe server FPS only, dar poti opta sa joci FPS daca asta vrei, pe server de 3rd person. Este decizia ta daca vrei sa-ti limitezi campul vizual si sa ai un dezavantaj. Am un prieten care asa joaca in echipa, pe server de 3rd person. Si face treaba chiar buna uneori.