Quote Originally Posted by memwarrior View Post
Ca poate urmasii nostri care vor trai in epoca post-modernista sa le vada si sa invete din greselile noastre, si anume, sa nu mai progreseze tehnologic in mod haotic, sa nu mai suprapopuleze si sa nu mai polueze planeta, sa consume si sa traiasca echilibrat.
Niciodata oamenii la scara mare nu vor invata sa traiasca rational. Si nu e o condamnare, e natura umana. Singura axioma e viitorul va fi diferit fata de prezent. Suntem mai interconectati ca niciodata, si un virus e pe lista de amenintari inaintea unei bombe nucleare. Dar asa ceva nu poate fi prezis, daca nu am fi progresat poate venea alt virus, noi acum avem sanse sa gasim un tratament, dar acum 100 de ani mureau oamenii de la boli banale.

In caz de atac nuclear, consecintele ar fi grave. Dar nu cred ca e posibil sa se distruga intreaga planeta.
Nu o sa rada extraterestrii de noi cat de prosti am fost, prea multi vad ca ignora aspectul irational, dar necesar, al omului.
E mereu acest tradeoff cu globalizarea, pe de o parte e ideal ca toata lumea sa aibe acces la descoperiri noi pe glob, reducand conflicte, dar stim ca daca toata planeta ar avea masini mediul ar fi fost si mai praf. Resursele pamantului sunt limitate, singura solutie ce sprijina globalizarea e progresul tehnologic, fara progres globalizarea e catastrofa.