Quote Originally Posted by wd87 View Post
*nu stii despre ce vorbesti, nu gasesti PC sub 50-60 de milioane care sa fie egal, nu mai bun, egal, cu PS5 care o sa fie ~25milioane in urmatorii 2-3 ani, daca astepti pt ps5pro pai asteapta pt ps6 atunci, ca tot asteptam tot asteptam, ne jucam sau asteptam?
Te vad mega fanboy si nu vrei sa accepti si alte pareri. Sunt curios daca tu chiar ai crezut tot ce a zis nenea ala in prezentare (recunosc ca pana aseara nu stiam cine este si nu-i asociam moaca cu numele - bine, nici nu ma interesa in mod special).

Diferenta dintre ce zici tu si ce poti face cu adevarat este mult mai mare decat crezi tu, in favoarea PC-ului. Deja cu Google Stadia si restul serviciilor, te vei putea juca aproximativ toate jocurile ce vor aparea cu un cost de 10$ pe luna, fara sa investesti in hardware (desigur ca jocurile vor trebui achizitionate separat).
Ca sa-ti faci o idee, Cyberpunk va fi day 1 in Stadia, jucabil pe orice ecran, oricand si oriunde ai o conexiune la internet.
Dar aici imi vei spune ca "F#ck game streaming!!! eu vreau sa mangai hardware si sa nu vad artefacte!!" sau cine stie ce altceva vei spune.
Desigur ca exclusivitatile vor ramane exclusivitati momentan.

Referitor la ce a zis nenica ala si cat a incercat sa spele creiere in conferinta (de fapt a incercat sa faca sa sune cool pentru oamenii care nu se pricep, faptul ca ei au un hardware mult prea asemanator cu xbox, desi putin mai slabut):

Omu vorbeste de Revolution si Evolution, iar la Revolution a pus lower power consumption, better power efficiency - i mean, astea sunt by definition chestii care vin oricum cu orice generatie noua de GPU, in fiecare an - nu este nicio Revolution aici (cam cum se lauda si Apple in conferinte cu mizeriile astea).
Apoi zice ca daca cumva o sa vedeti in PC GPU-ul pe care il avem si noi in PS5 cam pe undeva la momentul cand PS5 va iesi pe piata, asta inseamna ca "we succedded" - i mean...no Sh1t! - pai ala e oricum AMD's next generation GPU pentru lansat in 2020. Intamplarea face ca au facut o customizare a lui pentru integrarea fizica in PS5 si Xbox, pentru ca acolo e custom form factor.

Ca fapt divers, generatia de placi de la AMD pentru 2020 sunt echivalente cu undeva intre GeForce 2070 si 2080 (placi din 2017). Amd la placile 2019 si 2020 (deci cele acum de pe piata) stau foarte prost la partea de power efficiency; consuma mult si se incalzesc foarte tare ca sa ofere aceleasi performante de la GeForce la placile din 2018. Asa ca acum scot fix asta.

Avantajul de exemplu in arhitectura de consola e ca memoria e foarte rapida si e integrata si folosita shared intre GPU si CPU.

Eu nu am inteles cum vor folosi PS5 memoria RAM (nu stiu daca a zis si nu am fost atent sau nu a zis).
La Xbox s-a zis asa "Developers will be using the overall 16GB of memory in two ways: there’s 10GB for fast GPU optimal memory, 3.5GB for standard memory, and 2.5GB reserved by the OS." si era interesant daca zicea aseara in ora aia si chestii de genu asta, care conteaza.

Inteleg ca-ti place Sony si Playstation si-ti plac exclusivitatile si ca nu poti accepta ideea de alta consola (cred ca o detesti - si consola Xbox si oamenii care au/vor Xbox), dar ai putea sa fii mai putin agresiv in limbaj, ai putea sa accepti si alte pareri si ai putea sa intelegi faptul ca sunt multi oameni carora nu le pasa de o platforma preferata si daca-si permit, le prefera pe ambele.