Cred ca in topicul asta ar trebui sa ne referim strict la venituri proprii fara alte parti.
Nu ajung la cifrele mentionate de tine dar in cuplu daca si iubita/nevasta contribuie cred ca e realizabil. Sigur, nu pot sa generalizez, nu am copil/familie sa imi pun problema, in cazul general nu cred ca e valabila aceasi schema.

Legat de banii din familie mosteniti. Sincer eu am respect pentru ambele categorii de oameni.
Eu am avut sprijin generos din partea familiei in facultate si totusi am lucrat aproape continu din vara anului 1, si zic asta ca mi-a placut super mult domeniul. Consider ca daca ai posibilitati nu ai nicio scuza sa nu reusesti. Dar am avut colegi care nu au avut acelasi noroc si venind de la curte de tara si fara mari posibilitati au avut o ambitie si o ascensiune incredibila. De la pateu si zacusca in anul 1 au ajuns la sute de mii de euro dupa facultate la un an doi. Exista oameni incredibili de ambele parti.
Eu mereu ma iau de Trump ca exemplu. El a plecat din familie milionar si a ajuns miliardar. Mi se pare un lucru senzational chiar daca majoritatea nu cred asta. Cred ca un return rate de x2000 merita respect. Daca era milionar si ajungea tot milionar asta nu mai e nimic wow, e ceva la ce te astepti.