Un om bogat isi cumpara cate un PS5 in fiecare dormitor al vilei sale pentru ca poate si pentru ca este un cocalar.

Un om de rand, platit bine, isi cumpara ce consola vrea ori pe ambele, cand vrea, plus cate jocuri vrea /luna => investitie 700-1000 de euro/an doar in jocuri + subscriptii.

Un om de rand, platit mediocru spre prost, isi cumpara o singura consola, odata la 7 ani, pe care o foloseste ca si main platform.
E, acesti oameni, INDIFERENT de cat costa acea consola si INDIFERENT de cate de puternica/slaba este fata de concurenta, raman pe platforma unde au un legacy, trofee/achievements dar mai ales, prietenii lor.
Chiar si un om sarac care totusi investeste in gaming, sunt convins 300% ca daca are legacy si friends si continuitate pe o anumita platforma pe care o are la suflet, va plati acea diferenta de pret si va ramane pe platforma preferata.

Sa ridice mana acum un om care a asteptat cu sufletul la gura ani de zile sa vada cum arata PS5, platforma unde are deja prietenii lui de MP-COOP si care se va muta pe XSX daca prin absurd consola Microsoft va fi mai ieftina cu 50-75-100$. Acum sa posteze aici si scot palaria.

Nu cred ca o persoana asistata social sau care nu are ce manca isi pune acum problema ce sa isi ia la iarna, PS5 sau XSX.
Deci plecam cu discutia de la un anumit prag in sus.

Mi se pare atat, dar atat de exagerata si de inutila chestia asta cu pretul (cat e halatu?).
Oh yeah, sa vina sa semneze acum in alb cine imi spune ca pentru o diferenta de 100$ (sau 99, sau 85, sau 45perioada7 dolari) pe care ii investeste pentru o perioada de 5-7 ani, isi schimba platforma preferata.

Vorbim de o diferenta care echivaleaza cu maxim 2 jocuri. Vorbim de o investitie pentru niste ani.
Vorbim de o clasa sociala (gamerul) care indiferent cat de saraca e, va gasi mereu resurse pentru a isi finanta pasiunea. Isi cumpara jocuri, isi cumpara un display, o subscriptie, plateste niste facturi.

Nu cred ca pentru 100$ cineva este capabil sa lase in urma 7 ani de trofee, jocuri digitale cumparate, prieteni si asa mai departe pentru a se muta 'dincolo'.
Nu cred, sau nu vreau sa cred... pentru ca mi se pare penibil.

Daca fumez 2 tigari mai putin pe zi, in 10 zile economisesc un pachet, adica 4 euro => in 100 de zile economisesc 40 de euro => FFSake, intr-un an de zile platesc diferenta aia nenorocita de pret si raman cu prietenii mei, pe platforma mea preferata si mai si raman cu bani.

Inainte sa ridicati piatra, cititi cu atentie si realizati ca prostia asta cu pretul este doar un moft si doar un motiv de cancan.