M-am uitat putin pe Twitterul CEO-ului de la Epic.
Mi se pare ca e un om foarte destept, are un pic atitudine extrema de Robin Hood, nu stiu cat o sa ii iasa dar nici nu pot sa zic ca il sustin 100%.
E un pic ofticat la partea ca Amazon, Uber sau alte firme au un deal cu Apple de 15% din tranzactii, iar Epic nu are.
In schimb, pare ca de mai multa vreme e foarte suparat de politicile de la Apple in ceea ce priveste aplicatiile pe store, taxa de payments e doar una.
Microsoft are de pierdut pentru ca xCloud nu poate fi pusa pe App Store din cauza politicii, desi aplicatia e deja dezvoltata dar nu ii lasa deloc sa o puna pe store, de luni de zile.
Facebook Gaming la fel, au scos partea de instant gaming pentru ca aplicatille standard nu pot contine in acelasi timp jocuri.
Si multe si multe astfel de exemple, mai mari sau mai mici pentru ca cei care se ocupa de partea de "legal" din cadrul Apple nu vor sa isi asume absolut niciun risc si arata si o rigiditate extrem de dura.
La partea de monopol, sutin in schimb ideea ca monopolul nu e intotdeauna un lucru rau. In unele cazuri, competitia e buna pentru clienti, in schimb pentru intreaga industrie ca sa mearga inainte e necesar si monopolul, iar aici ce face Apple cu App Store confirma ideea.
In esenta, ca sa vina un alt competitor pe partea de app store, ar fi David vs Goliat x 1000.
Dar daca ar fi si o bataie stransa cu sute de app stores, poate nici nu am avea un ecosistem atat de curat cum are Apple.
Ma bucur totusi ca in sfarsit se dezbate acest lucru. Poate nu acum, dar in cativa ani dezvoltatorii ar avea nevoie de un nou grad de libertate, iar niste politici scrise de avocati pot fi un impediment pentru intreaga industrie.

LE: un argument foarte bun adus de CEO-ul de la Epic e ca monopolul lui Apple e nejustificat. Monopolul te ajuta sa cresti si sa te dezvolti pe termen lung. In schimb, Apple are sute de miliarde bani cash pe care efectiv ii tine fara sa faca nimic, care nu vor produce niciun flow.
Daca Apple nu ar avea o rezerva atat de mare de cash, okay, monopolizati baieti ca aveti planuri mari. Dar asa, e clar ca nu e cazul.