astia de la nvidia cu ale lor rtx30xx series - vor rupe piata pentru PC-uri si concurenta lor. Vor exista o multime de placi din serie 10xx sau rtx20xx care nu-si vor justifica pretul pe raft. Dar asta e pentru PC.

pt console - iei una si o tii pentru 4-5-6ani. Unii nu vor sa se complice in asamblari componente, drivere si siteme de operare, vor doar plug & play, confort in fata unui TV cu diagonala mare pe canapea.

Am baiat de 4ani, in 2-3ani o sa aiba user la consola (nu scap/ sunt constient - deja are pagina lui de aplicatii cu Tom Cat pe Iphone cu timp limitat), credeti ca la 6-8 ani o sa aiba problema de 4k 120hz sau frame rate-uri constante etc? Sunt foarte multi care joaca jocuri basic (gen - fall guys, rayman, jak & daxter) unde grafica coloristica si gameplay-ul bate framerate-ul. Am amici cu pustani de 7-9ani care rup fortnite-ul de cca 1-2ani si nu se plang de framerate-uri... ii intereseaza sa le "mearga" jocul pe consola.

Problema e la noi astia mai vechi - cei care am avut PC (facut adeseori din componente pe bucati), am trecut la consola si am ramas cu cerintele referitoare la grafica si FPS. Eu unul inchid ochii la unele minusuri - sunt multumit de consola, stiu ca joc fara sa caut specificatii sau tweak-uri ca sa functioneze.

+ are dreptate chynagods - la lansare nu avem multe jocuri ps5 only create pt performanta consolei. Abia acum au scos untul din ps4 pro - cu TLOU2 si dupa 4ani de la lansare, de unde si argumentul meu e ca iei acum ps5 - jucam jocuri de ps4 cu tweak soft pt ps5, iar valoarea lui adevarata o vedem undeva prin late 2021, early 2022 daca vor fi developeri interesati sa-si optimizeze produsul