Oare de ce am un deja vu cand vad postarile lui @ignognito ?


Pe scurt, consider ca ce ai mentionat sunt doar stiri (ineptii) produse de mass-media.

Si acum sa clarific de ce:
- unele estimari se vor duce anul asta. Asa si? Se amana? Ok. Scad vanzarile? E ok, o sa creasca dupa.

Repet, ce e daca luam consola next gen in 2 luni sau in 6 luni? E vreun joc next-gen exclusiv? De bun simt era un lineup frumos la lansare, dar suntem pe 0 si probaibl inca 1-2 ani tot 0 exclusive next-gen ramanem. Bai, nu te joci 4K ray tracing jocul cutare, asta e, nasol, dar nu dramatizezi acum ca nu stiu cate luni ti se par tie cativa pixeli nu stiu cum.

- Recesiune, bun. Posibil. Si cu ce ne afecteaza pe noi asta? Cu ce ne afecteaza pe noi ca tu il consideri idiot pe Trump? Asta e concluzia? Mai interesant e ce se intampla cu economia, ce se intampla cu quantitative easing, cum vor fi dobanzile, asta ne intereseaza pe noi. Si nu suntem nebuni incat sa dormim pe pres daca ne luam o consola. In schimb, avem si noi perlele noastre care nu au acoperis la casa dar au antena HD la tv.
- tu crezi ca relatiile tensionate pe plan extern afecteaza bursa? O fost nevoie de inca o panedemie mondiala sa arate ca nici macar asa, bursele nu pica, precum ar crede orice jurnalist senzationalist?
- mai conteaza ce presedinte alege america acum? Il ridica toti in slavi pe Obama, care a avut cel mai catastrofal prim mandat, dar lasa ca e simpatic si presa il sustine. Si dupa ce s-a vazut incompetenta lui Obama, oamenii din DC care fac legea au avut grija ca niciun presedinte de atunci in colo (adica Obama II si Trump) nu mai au niciun cuvant de spus. 99% iese Biden tura asta, Obama si-a cumparat realegerea, dar in situatia data nici daca cumperi oamenii nu e de ajuns sa compenseze lockdownul, deci Trump are mici sanse de re-election.
Acum cateva saptamani am zis ca e favorit, retrag ce am zis, efectele economice se resimt. Restul cu BLM si Antifa sunt vrajeli. BLM si Antifa isi vor imparti voturile intre candidati frateste. Si nici Trump, nici Biden nu vor fi capabili sa gestioneze criza. Oamenii cu servieta se vor ocupa ei de asta.
- comparatia cu Influenza sau alt virus e inutila. Doar 2 romani, amandoi anteprenori am vazut la ora actuala sa faca o analiza pertinenta legata de datele statistice. Orice comparatie cu un virus precendent, e absolut gresita. Daca azi China are un virus, in aceeasi zi, mai pe seara il are si Europa, si America, si tot globul.


Pe scurt, nu mai credeti toti jurnalistii, presa sau scriitorii astia trendy.
Mai era un destept pe forum ce se inspira din ideile lui Yuval Noah Harari, autorul a ceea ce eu o numesc scamatoria deceniului.
Acelasi destept care a zis ca pandemiile sunt chestii de trecut.
Cand faceti preziceri, macar aveti bun simti sa spuneti si cele pe care le busiti.
Ca mai era acelasi user de care zic pe forum, stiti la cine ma refer, de preconiza vreo suta de razboiae si calamitati anul asta, si nu vad sa se fi scufundat planeta