Quote Originally Posted by MonkY View Post
Am asa un feeling ca vor sa impinga pe cat de mult posibil, moartea retail-ului. Sa avem toti abonamente, subscriptions peste subscriptions...
Cat timp inca mai avem unitate optica la consola si jocuri retail e ok, chiar daca-s scumpe. Daca esti gamer cu mult timp liber si vrei sa joci "day one", da, e nasol. Eu am luat foarte putine jocuri la lansare, astept sa se ieftineasca, nu ma grabesc sa le joc, dar cand le am vreau sa le tin in colectie si sa stiu ca le pot rejuca oricand am chef.

Ma intreb daca aia care sunt fani digital se gandesc la aspectul asta. Mai devreme sau mai tarziu serverele vor fi pica sau nu vor mai oferi suport pentru o generatie de consola. Chiar, cei care au PS3 si jocuri digitale, mai merg descarcate si jucate? Dar dupa ce apare PS5? Poate mai merge, dar sigur nu la nesfarsit.

Cred ca am mai spus-o, am un sentiment deosebit si acum cand ma pot juca Quake (joc din 1996) si acum cand vreau eu, nu are DRM, nu se conecteaza la vreun server, cand am chef sa-l joc il joc. Sau Ucharted-urile, bag discul in consola si ma joc (singleplayer, fireste). Pentru mine asta inseamna sa ai un joc, nu sa depinzi de un server care poate pica oricand sau poate sa retraga suportul pentru un joc.