Quote Originally Posted by nicugoalkeper View Post
Si atunci un AX matur .

Iar multi merg pe principiul fara atatea cabluri, cu exceptia gamerilor (mai inraiti), marea majoritate merg pe WIFI !
Am router AX de aproape 2 ani. Ce sa se mai maturizeze? Am zeci de device-uri pe wireless. Dar nimic din ce inseamna gaming, work, storage and important stuff, nu va merge VREODATA pe wireless la mine. Atata timp cat am optiunea de a pune pe fir, pe fir va merge. e sfant!

De ce? Pentru ca poti sa ai si mama wifi-ului, si tot vei avea parte de pierderi si de "discutii" intre sender and receiver, de interferente si alte alea. De-abia acum cand am ajuns sa am conexinue de 2.4Gbps pe WiFi-ul de la PC (pe banda de 160Mhz, desigur), pot spune ca se compara transferul cu cablul de 1Gbps. Si asta la distanta de 1m de router si zero interferente (canal dedicat and so on). Prin urmare, de ce sa bagi niste sute de euro intr-un WiFi slab, cand un amarat de cablu de 20 de lei e mai rapid. Consola e totusi STATIONARA, nu te plimbi cu ea prin casa. Prin urmare, cablu all the way. Mai ales ca la WiFi vei avea si extra latenta.
Quote Originally Posted by djleo666 View Post
Mie One X-ul imi ia in medie cu 120-240 Mbps. Ceea ce nu e multumitor....e chiar superb
Cu 300Mbps imi descarca un Xiaomi de buget, care a fost lansat acum vreo 4 ani.

Anyway, acum sa va spun si de ce nu vom vedea niciodata pe consolele vechi viteze de download foarte mari. Pentru ca apare problema de load. Solutiile de chipuri de retea alese de Sony si Microsoft nu sunt cele mai stralucite (AMD, deh), nu au accelerare hardware sau chestii de genul. Asta plus faptul ca downloadul se face pe un drive clasic... un HDD care stim bine ca la timp de acces e praf, daca mai facem si transfer pe el... Mai mult, download-ul se face aproape sigur din multiple surse (poate chiar peering cu mai multi seederi, ceva asemanator cu torrents), ceea ce inseamna extra load pe CPU. Eh, toate astea adunate, ar face aproape imposibil gamingul in acelasi timp. Si atunci, se pune o limita... Sa speram ca la noua generatie nu vom mai avea asa ceva... macar atat sa conteze NVM-ul acela.