Ce legatura are "entuziasmul" cu testele sintetice, care arata negru pe alb ce poate face acel SoC? Serios, ai vazut testele, ce vrei mai mult? Ieri deja s-au livrat din noile MacBook-uri, deci zilele astea ar trebui sa avem review-uri serioase. Also, referitor la comparatia cu un desktop, a spus cumva Apple ca a lansat un laptop care e desktop replacement si nu stiam eu? Neah, e doar un laptop mult mai rapid. Asteapta Mac Pro-ul daca vrei sa vezi ce nebunie va fi. Pentru ca da, si acela tot cu ARM va merge.

Cat despre rescris aplicatiile, momentan merge bine merci cam totul via Rosetta 2 (pentru cei care nu vor sa-si rescrie aplicatiile). Chiar si cu emulare, inca se tine foarte bine.

Si da, e perfect pentru mine ca Apple MacBooks vor rula jocurile de iOS/iPadOS. Daca vroiam jocuri de PC imi luam un laptop cu Windows, si luam unul de gaming, nu laptop care are aproximativ 1Kg.

Sincer, eu nu detin un MacBook, dar de data asta chiar cred ca o sa-mi iau si eu unul, poate eventual la anul cand vor veni cu un M2. Pana acum MacBook-urile erau un fel de alternativa la Windows. Acum sunt altceva. And i love it just for beeing different.

Btw, eu stiu persoane care vor cumpara noul MacBook Air doar si pentru faptul ca tine enorm bateria. Practic uiti sa-l incarci. Restul, sunt doar chestii bonus.

P.S. Maaaan, dar ai un stil de a strica placerea unui om, de zici ca nu-i adevarat. Eu sunt mai batran asa, dar pe vremea mea ne bucuram de orice new tech iesit pe piata, indiferent cine il scotea. Vad ca voi cei mai "next-gen", nu va mai bucurati de nimic, totul e de cacao...