Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Nu e vb ca e mai slab ca ceva de desktop, dar e bun doar pe anumite lucruri, fff limitate.
Spune-mi si mie te rog, ce "anumite lucruri" nu poti face pe noul MacBook si faceai inainte? Ce anume este "fff limitat" fata de vechiul MacBook cu Intel?!? Ca eu unul nu inteleg...
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Vezi iPhone/iPad care au fost si sunt fff bune pe single core si atat.
De-aia iPad-urile si iPhone-urile sunt in top la multiscore pe mobile? Nu stiu, cred ca tu faci o greseala majora, comparand niste CPU-uri de desktop, cu TDP-uri de peste 150W, cu unele de laptop, care la 5-15W ajung la aceleasi scoruri. Chiar nu inteleg ce ai fi vrut sa faca pentru a te satisface. Sa bage procesor Intel de desktop pe laptop, ca sa ai aceeasi mizerie de rezultate din ultimele 5 ani? Si cu lifetime la baterie de 10 minute? Chiar sunt curios ce te-ar fi multumit daca facea Apple. Desi am asa un feeling ca nimic nu ar fi fost suficient.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Anywho, eu am Mac de ff multi ani si stiu ce inseamna si sincer, nu am avut niciodata durata de viata la baterie, la ce fac eu lite, mai mare de 4-5h, in niciun caz nu am ajuns la 10h daca vreau internet - si asta doar pe browsing (adica si youtube) si social media.
Normal ca n-ai ajuns. Ai un Intel in el. Ai arhitectura x86, una care nu a fost niciodata regandita din start pt. mobile jobs. Ceea ce Apple tocmai a facut. Arhitectura ARM se scaleaza perfect pe mobile (in special cu LittleBIG - core-uri high performance + core-uri low consumption).