Quote Originally Posted by MonkY View Post
Normal ca n-ai ajuns. Ai un Intel in el. Ai arhitectura x86, una care nu a fost niciodata regandita din start pt. mobile jobs. Ceea ce Apple tocmai a facut. Arhitectura ARM se scaleaza perfect pe mobile (in special cu LittleBIG - core-uri high performance + core-uri low consumption).
Sa stii ca este ok sa avem pareri diferite. Nu trebuie sa o iei atat de personal. Nu e vorba de satisfacut pe mine, pentru ca nu sunt publicul tinta - probabil imi voi schimba Mac-u in 3-4 ani cu ce va fi atunci pe piata.

Dar la fel ca la console - se anunta ceva wow, mind blowing, extra super mega tare si apoi vezi ca de fapt nu e true 4k gaming si RT calumea. Si apoi vine cineva care zice - pai ce te astepti la 500$? Pai ma astept sa fie cum marketeaza ei. Pentru ca nu le-am cerut eu sa aibe 8k pe cutie, sau 4K pe generatia actuala, cand de fapt nici pe "next gen" nu duce in 4k.

In cazul asta, ma astept sa fie mai bun ca 90% din laptopurile de pe piata. Pentru ca asta au zis. Si nu ma refer la alea cu i3. Si nu ma refer la stat si vorbit pe facebook. Dar again - nu sunt publicul tinta si nu am de ce sa ma entuziasmez.
Daca vreau o aplicatie de telefon - o joc pe telefon.

Also, referitor la battery life - fix asta e problema. Modelul meu (ca toate de pana acum) ei le marketau ca avand 10h battery life. Eu nu am trecut niciodata de 4-5h in ce faceam. Si asta repet, doar browsing, youtube si poate putin whatsapp din aplicatie.
Iar cand scoteam pe TV un film 1080p (deci cu monitorul inchis) am avut filme de 3+h la care s-a inchis si am adus incarcator.

Sper sincer sa vad 1000 de teste in care matura pe jos cu orice competitor. Sper sa vad Apple ca pe ce era inainte cand ii idolarizam.
Din pacate pentru mine, s-a pierdut "magia" aia si nu prea mai am incredere in mare lucru din ce zic. Si nu sunt negativist sau hater, doar realist.