Dupa aproximativ 3 zile de butonat intensiv pot spune ca PS5 e ceea ce trebuie. Un pic ciudat XMB-ul, pare cam greu de intuit, insa cred ca nu m-am obisnuit eu cu el. Totusi, per total, totul este foarte fluid si rapid in meniuri, in jocuri, pe youtube si pe netflix... nu mai este janky ca pe PS4. Imi place PS Store-ul incorporat in XMB pentru ca este muuuult mai rapid decat pe ps4, dar totusi ma enerveaza ca nu mai gasesc categoria cu deals/reduceri samd...

Consola imi place cum arata ca design, culoarea insa as spune ca nu este asa alba cum pare in poze. As zice mai degraba un gri foarte deschis. Cand vor iesi niste faceplates serioase (nu skins) o sa iau pe negru sa vad cum arata, but I must say that it doesn't look bad right now either.

In general nu e zgomotoasa, doar atunci cand ii bagi un blu-ray se aude ceva mai tare pentru ~5 secunde dupa care ramane silentioasa, cel putin de la ~1m de mine nu se aude mai deloc. (inca nu am verificat daca e fan-ul cu 23 de palete sau celalalt, insa cred ca e versiunea mai silentioasa, am sa verific mai tarziu). Probleme de coil whine, din fericire, nu am. Pe rest mode, lasata 2 nopti pe rest mode si inca nu am intampinat probleme.
Consola a fost conectata la internet, in mare parte prin cablu ethernet. Pana acum am intampinat 0 probleme pe cablu, pe Wi-Fi la setup-ul de la inceput a trebuit sa dau reset la consola de vreo 2 ori ca sa downloadeze update-ul initial (probabil conexiune slaba, oscila intre 1-2 liniute, idk), dar dupa aceea nu am mai avut probleme.

Dualsense-ul este pur si simplu bestial, trebuie neaparat incercat. In joculetul ala, Astro's Playroom, este cea mai mare placere sa simti absolut tot prin controller! Pana si jocul a fost foarte fun, mi-a indus o stare de nostalgie... Foarte frumos.

Bateria m-a tinut cam 6-6.5h cu totul pe Standard (haptic feedback + adaptive triggers) mai putin lightbar pe minim (dim). Probabil bateria duce lejer dublu cu toate setarile pe minim, insa imi plac prea mult aceste features ca sa renunt la ele .

Am instalat cateva jocuri de PS4 insa n-am apucat sa joc decat BF1 cateva ore (care btw arata gorgeous si este si 60fps = orgasm) si 30 minute de RDR2 dar din pacate n-am reusit sa joc mai mult, ma luau durerile de cap de la blur si 30fps...

Per total sunt multumit, este ceea ce trebuie si de acum incolo va fi din ce in ce mai bine.