Am jucat 6 ore si ceva pana acum, pe PS5. Cu Hdr activat, pe un Sony Bravia XF9005 de 138 cm mi se pare decent. Am dezactivat prima si ultima optiune la grafica (film grain si inca ceva...), parca e mai “sharp”. Initial mi s-a parut ca are o grafica asa ca pe Psvr, chiar si miscarea personajului, parca “leviteaza”, dar m-am adaptat repede. Nu e deranjanta grafica si spune asta cineva care a jucat in ultimele zile The Last of Us 2.
Personajele sunt pur si simplu captivante. Par foarte reale, figurile sunt foarte bine facute, misiunile curg repede una dupa alta si nu iti dai seama ce repede trece timpul. Nu am facut inca side quests, am urmat firul principal, sunt pur si simplu captivat de mix-ul film/actiune in care sunt implicat. De mult nu am mai jucat ceva asa bun. Il consider, asa ca univers, o combinatie de Altered Carbon cu Bladerunner, SleepingDogs, Gta, totul intr-un format RPG vibrant.
Am ignorat unele bug-uri (care sunt chiar amuzante) si singurul freeze in astea 6 ore si am un singur sfat: jucati-l ca e bun! D-abia astept sa vad unde ma duce povestea, imi e si frica sa citesc aici parerile voastre de teama unor spoilers.
Am ales varianta de mijloc la personaj. Poate reincep cu altele cand vom avea upgrade next gen.
Cred ca multi din cei care se plang de grafica/fps il joaca pe last gen, deoarece pe PS5 se misca foarte bine.
Am jucat si Witcher 3, la vremea lui, dar acolo aveai multi timpi morti, aici mi se pare totul impachetat mai frumos, nu te plictiseste cu vorbaria. E diferit. Aici zic si eu ca Monky, ori iti place ori nu iti place. Dar un gamer adevarat apreciaza o poveste bine spusa chiar daca grafica nu e wow. Spor la jucat!