Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
Nu stiu de unde ai dedus tu ca am sarit noi in sus ca e OK.
Nu ma refeream la tine sau razvanrazy, ci in general. Trust me, sunt pe n grupuri de suport oficiale, de la Huawei, Xiaomi, pana la Apple. Opinia generala era ca Apple a facut ceva de rahat, si acum cand face Samsung acelasi lucru e OK. Eh, uite ca eu am zis de data asta invers. Am dreptul la o opinie proprie, nu? Sau trebuie sa fiu neaparat in trend cu turma?
Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
Eu ce am spus este ca daca la Apple ai acceptat acest lucru si nu te-a oprit de la achizitie, nu mi se pare fair sa vii si sa te iei de Samsung ca nu au incarcator/casti si nu cumperi S21 din aceste motive. Decat daca ai o afinitate pentru marca X si atunci unora le accepti iar altora nu.
Am explicat deja mai sus de ce la Apple era intr-un fel, si la un Android ma astept sa fie altfel, nu doar o clonare. Stiu ca pare a fi partinitor, dar cand unul face o chestie, poti sa-i spui "inovatie" (sau nebunie, sau altfel, sau cum vrei tu), dar cand urmatorul face acelasi lucru, aceea nu mai e nici inovatie, nici nebunie, e doar ala prost din clasa care copiaza dupa tine. OK, am o afinitate pentru Apple? I-am inteles pe ei de ce nu accepta microSD-uri, extra storage, etc. Dar cand vine Samsung si face acelasi lucru, pe un OS care ar trebui sa fie mai deschis si mai budget friendly, atunci nu mai e altceva decat bull****. Apple wannabe, dar cu OS-ul facut de altii... Si chiar daca ma repet, iti mai spun inca odata: daca vreau Apple, iau produs Apple, nu copie Samsung.
Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
Hai sa nu vorbim de ce copiaza altii de la Apple si de "inovatiile" Apple care apar pe Android cu x ani inainte apoi vine Apple cu un nume pompos si lumea e UAU.
Inteleg ca esti fanboy Samsung. Eu am si folosesc in momentul de fata asa: iPhone 12 Pro Max, Huawei Mate 20 X, Xiaomi Mi Max 3, Blackview BV9800 Pro, Samsung Galaxy S7, plus tabletele Google Nexus 7 2013 si iPad Pro. Sotia are un iPhone 6s si un OnePlus 8T Pro. Ti se pare cumva ca e vreo urma de fanboism la mine in casa? Ai impresia ca ma doare pe mine despre cine pe cine copiaza? Daca sunt lucruri bune, foarte bine, sa le implementeze toti, sa le copieze unii de la altii, I don't mind. Dar aici, au copiat un rahat, care macar acel rahat, era original Apple, nu mai era nevoie de inca unul.
Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
Iar legat de faza cu incarcatoare ca nu iti pasa ca ai chargere, cabluri etc. Chargere pentru Samsung, cabluri USB Type C nu ai? Te stiu foarte TECH GUY. De ce iti pasa de Samsung ca a scos chargerul ca doar ai cabluri/incarcatoare dar de Apple "I don't care" ca a scos charger pentru ca ai cabluri/incarcatoare. Foarte logic.
Toate chargerele mele sunt compatibile pentru orice model de telefon, insa unele telefoane au nevoie de tehnologii proprietare pentru fast charge, quick charge sau alte alea. Am chargere care duc 120W per device, chargere cu 10 porturi and so on... so yeah, I don't care. Oricum, am spus deja (din nou) mai sus de ce la Samsung nu e OK. Dar oricum nu va conta, deja si Xiaomi si Samsung au anuntat ca scot chargerele. Foarte bine. Samsung oricum si-a sters toate tweet-urile si toate posturile in care facea misto de Apple (pe cea cu incarcatorul cred ca o stie toata lumea). No offense, dar la capitolul PR s-au facut de rahat. Inclusiv cu tweet-ul in care anuntau noua linie S21 de pe un iPhone. Da, in acest moment, probabil acel S7 va mai sta mult si bine in colectia mea (desi e lent ca naiba).

P.S. Am avut zeci de telefoane de-a lungul timpului. Am avut mici issues cu baterii la diverse modele. Insa niciunul nu era sa-mi dea foc la casa, asa cum s-a intamplat cu Samsung Galaxy S7. Da, s-a umflat, a luat foc, tot tacamul. Am avut noroc ca fix atunci m-am trezit si l-am vazut in birou. Imi pare rau ca nu am facut mare scandal, cum e la moda la americani. La noi, am primit doar o reparatie si o husa (d-aia de plastic transparent, de 1$) bonus... Also, mai am o tona de povesti legate de service-ul Samsung, de produsele Samsung (multi ani am avut numai flagshipurile lor la TV-uri, am fost fan Note, and so on). Also, 2 mari clienti ai mei, au luat Samsunguri la toti angajatii (cateva sute). Si ajung la mine pentru service si issues. So, forgive me if I have my own opinion about how Samsung does things... Nu-ti place opinia mea, just skip it and move on. Thanks!

---------- Post added 16-01-2021 at 02:26 ----------

Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Ecranul se vede bine, nu deranjeaza deloc rezolutia mai mica, chiar side by side (logic de altfel, pentru ca 1080p e rezolutie buna pentru un ecran atat de mic).
Man, rezolutia mai mica decat la ce? Care 1080p? Ca S21 Ultra are totusi 1440 x 3200, rezolutie cu unul din cele mai mari PPI-uri in acest moment (515 PPI). Prin comparatie, 12 Pro Max are 1284 x 2778, deci vreo 458 ppi, iar 12 Pro e la 1170 x 2532, deci tot vreo 460 ppi. Poate te referi la S21, insa eu am citit acolo de Ultra...

---------- Post added 16-01-2021 at 05:41 ----------

Uite, ca sa nu creada lumea ca sunt 100% impotriva a tot ce a facut Samsung acum... kudos to them pentru Smart Tags-urile acelea. Se pare ca acolo le-au luat-o inaintea celor de la Apple, si sunt niste jucarii pe care mi le doresc de mult. Dar, astept sa vad reviews, sa vad cat de bine se impaca cu alte device-uri (lucru la care Samsung se pricepe sa "taie")...