Campania Free Hugs (imbratisari gratuite) a fost initiata in 2004,de australianul cunoscut ca Juan Mann.Aceasta miscare a devenit cunoscuta international datorita clipului Free Hugs,pe YouTube.Coloana sonora este realizata de trupa Sick Puppies si melodia se numeste "All the same".Australianul a decis sa inceapa aceasta campanie,datorita unei pierderi cumplite,moartea mamei sale.Intr-un interviu difuzat de o televiziune locala,Juan a spus ca orice persoana are nevoie de o imbratisare.
De la postarea clipului pe site-ul YouTube,pana in ziua de azi au avut loc in jur de 3000 de astfel de organizari in aproximativ 60 de tari.
Ma gandeam de mult sa initiez o astfel de campanie si in Romania,dar la momentul respectiv am decis ca tara noastra nu e un mediu atat de "prietenos" si practic,deschis la minte.M-au contrazis niste baieti din Iasi,care au avut un succes foarte mare.A urmat Bucuresti,Braila si Craiova.
So,mi-am luat inima in dinti si am decis sa ofer ceva comunitatii,cat de mic,in speranta ca voi schimba ceva.Weekend-ul viitor voi oferi,impreuna cu niste prieteni benevoli,imbratisari gratuite,in centrul orasului Ploiesti.Va urma probabil un clip simplu cu ce am reusit (sau nu am reusit) in acest oras,indemnandu-i si pe alti compatrioti sa se alature campaniei de...oferit un zambet pe fata unei persoane necunoscute.
Va voi tine la curent cu progresele sau impedimentele pe care le vom intalni pana la "momentul adevarului" (de ex. nu am crezut ca e asa greu sa gasesti niste foi de calc).
Also,vreau sa va vad si pe voi facand asta in orasul vostru si sa postati poze/clipuri pe forum cu contributia voastra,la contruirea unei lumi mai bune,mai fericite.


PS: in ce limba credeti ca ar trebui sa scriem pe pancarde?(engleza sau romana) si de ce?

Let's make the world a better place