Am renuntat la ideea cu pachetul de promovare, pana luni trebuie sa luam o decizie, maximum. Fondurile trebuie cheltuite in 20 de zile insa de marti vom fi plecati si vom avea internet foarte putin unde mergem sau chiar deloc.

Am dat cateva mail-uri exact la acea adresa insa nu am primit raspuns. Se ocupa agentia din Iasi insa eu locuiesc in Bucuresti.


Calatoresc mult impreuna cu prietena mea si in momentul de fata avem un laptop foarte usor (1.8kg) de la MSI care este si performant, ea tot propune sa ne facem un upgrade cu o varianta mai performanta insa la aceeasi greutate, laptop care costa 5500lei.

Insa cel mai tare ne-ar ajuta acel obiectiv foto la 4200lei, ar fi ceva util insa mai mult ea se teme sa nu ajungem in situatia unui control unde acest bun ar putea sa puna semne de intrebare si sa trebuiasca sa dam inapoi banii.

Am auzit la diversi diferite cazuri romanesti unde de fonduri si-au reconstruit gardul sau si-au cumparat piese la masina, persoane care au PFA-uri cu domenii de lucru unde chiar nu ar intra aceste chestiuni in calcul, oricat de deschis la minte ai fi cand ai citi procedura. Banuiesc ca aceste cazuri ar trebui taxate, nu cazul meu unde iau un obiectiv foto care ma ajuta sa fac fotografii mai bune pentru promovarea excursiilor.

Am mai dat un telefon zilele trecute celor de call center si mi-au spus aceeasi chestiune, ca este discutabil si ca nu imi poate oferi un raspuns sigur, sa mai citim o data procedura, etc. Ei nu au nicio vina, probabil s-au saturat de atatea telefoane primite de la persoane ca si mine din cauza unor neclaritati sau chestiuni discutabile din procedura.

Ma gandeam ca daca controlul s-ar face la 1% in mod aleator, poate ar fi un risc care ar merita insa daca atunci cand trimitem facturile, cineva le va citi pe toate iar unde vor fi semne de intrebare vor face control, mai degraba am merge in situatia asta pe varianta sigura insa nu atat de folositoare, cea de laptop.

Aveti idee cat timp trebui tinute bunurile? in procedura doar aceasta chestiune exista insa probbail se refera la evidenta facturilor:
Furnizorul de ajutor/administratorul măsurii păstrează evidenţa detaliată a ajutoarelor acordate în baza prezentei scheme pe o durată de 10 ani de la data la care ultima alocare specifică a fost acordată în baza prezentei scheme

Mai aveti vreo idee de rezolvare pentru cazul meu?
Dintre cei care ati primit pana acum fonduri europene, ati avut pana in prezent controale? Daca da, cum au decurs?