Single post: God of War (2018)

  1. #729 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    "Checkerboard rendering on the horizontal lines, the verticle lines are full 2160p." - Asta nu mai e checkerboard, asta e interlacing si nu cred ca se mai foloseste la jocurile moderne pentru ca s-ar vedea rapid liniile alea, mai ales in miscare, cam cum se vede la inregistrarile video vechi care au interlacing.

    La checkerboard se randeaza doar 50% din pixels, per frame. Practic oricand pe ecran doar 50% din pixeli sunt nou randati, ceilalti 50% sunt mai vechi cu un frame; cand stai pe loc nu se observa nimic, atunci ai full 4k resolution practic. Dar la orice se misca, daca te uiti cu atentie sau faci o poza la ecran, o sa se vada checkerboard.
    Vezi imaginea atasata. Practic asa arata, doar ca pixelii negri din imaginea asta vor fi pixelii care au fost acolo in frame-ul anterior, deci se vede efectul doar in miscare.

    Uite o comparatie (de vazut 1:1 pe calc) Interlacing (sau line-interpolation) si Checkerbord.

    Asa se vede checkerboard in jocuri cand misti camera cu totul. Efectul e cam naspa cand te uiti la poza in sine, dar nu ar trebui sa fie foarte vizibil in joc, in functie de fps.
    La 60 e mult mai usor de trecut cu vederea pt ca vei vedea foarte putin timp imaginea efectiva, pentru ca vine noul frame - cand e sub 30 devine foarte deranjant, pt ca poti vedea individual fiecare frame.

    Eu personal nu inteleg de ce au trecut dintr-o data de la checkerboard (de la ps4 pro si xone) la dynamic resolution acum la noile console. In termeni de performanta efectiva, checkerboard echivaleaza cu aproximativ 1500p si era mult mai ok decat acum.

    La rezolutia dinamica e ok in sensul ca poate sa urce dinamic up to full resolution insa nu e ok (cel putin mie nu mi se pare deloc ok) atunci cand ai de ex o poza la rezolutie mai mica efectiv upscaled, blurry - checkerboard e fix, totusi - adica acolo ai half resolution si atat, nu mai fluctueaza.

    Probabil acum se considera ca in anumite scene din joc s-ar risipi resurse gpu, adica ar sta nefolosite.
    Attached Images Attached Images checkerboard.jpeg