Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Inafara de Ori (care, sa fim seriosi, cred ca poate rula si pe Switch sau orice smartphone din ultimii ani, in 4k cu 120fps, fiind complet 2D), restu ruleaza ori la 4K, ori la rezolutie mult mai mica si 120fps (vezi Dirt cu 1080p dinamic).

HDMI 2.1 momentan este ultima problema a celor care nu au PS5. Si ar trebui sa ramana asa inca vreo 2-3 ani de acum incolo, pentru ca m-as mira sa vedem un joc full 3D in 4k nativ cu 120fps prea curand. Nici pe PS si nici pe XS.

As merge chiar mai departe si as spune ca asa cum generatia trecuta nu am vazut jocuri native 4k cu 30fps (adica jucabile), nici generatia asta nu vom vedea jocuri native 4k cu 120fps.
Si eu tind sa fiu de aceeasi parere, nu cred ca este posibil in viitor sa avem jocuri care sa ruleze in 4k si la 120 de FPS-uri. Totusi, sa nu zicem nu niciodata, se vorbeste de o tehnologie similara cu DLSS-ului celor de la Nvidia dezvoltata de cei de la AMD si se zvoneste ca aceasta tehnologie o sa fie disponibila si pe noile console printr-un update. Chiar si asa, 4k 120 FPS e un far-stretch din punctul meu de vedere, dar poate o sa se reuseasca 4k 60 FPS stabil ca si standard.