Parere despre PS5:
Detin consola de aproximativ 2 saptamani:
Ca si atuuri:
- mult mai silentioasa
- Jocurile se incarca mult mai rapid, mai ales cele de Ps5. La cele de ps4 exista o imbunatatire dar nu foarte mare.
-controllerul este next gen. Se simte foarte ok in mana si noile feature uri isi spun cuvantul. Se vede ca au lucrat la el. Acum nu stiu cum e cu fiabilitatea. Eu in schimb am mai luat unul resigilat de la emag ca sa l forjez mai mult. Si in caz ca se strica sa l duc pe asta la garantie.
- observ ca in jocuri ca si Cod Mw nu mai am problema cu texturi din cauza hdd ului. Aici probabil ssd ul isi face treaba si le incarca mult mai ok.
- foarte multe jocuri ruleaza 60 fps si da conteaza foarte mult pentru mine. Se misca altfel.. mai ales in jocuri combat..
- Astro e fenomenal la cum iti prezinta controllerul.

Ca si minusuri:
- nu sunt jocuri foarte multe de ps5.
- Nu poti juca un joc de ps5 cu cineva care are ps4.

Exemplu:fifa 21 ps5 poti juca doar cu cineva care are fifa 21 ps5. Daca vrei sa joci cu el trebuie sa instalezi versiunea de ps4.
- a fost destul de dificil sa transfer salvarile de pe ps4 pe ps5 comparativ cu un xbox. (Probabil doar eu am problema asta ca am 3 conturi de psn si doar pe 1 am ps plus). Am folosit stickuri usb formatate intr un anumit fel.. bla bla. A fost usor doar pe contul unde aveam ps plus. Mi se parea cam aiurea limitarea asta.
- jocurile gen Fifa, COD si ce am mai jucatnu sunt cross gen. Matchmaking este mai slab.
Exemplu concret:la Fifa 21 ps5 in seasons ai undeva la 2000 de playeri activi online. Pe ps4 ai 20000.
- la transferul de date de pe ps4 am primit vreo 2 erori si mi a cerut resetarea consolei. M am lasat pagubas si nu am mai transferat nimic folosind functia respectiva.
-UI este frumos dar are multe functii in minus fata de cel de ps4. (Duble tap ma intorcea in joc, close game era mai usor de folosit. Friends si party la comun .. cam aiurea). In rest da, e frumos e altceva.
- zgonotoasa cu disc ul in ea

Altele:
- M-a prins si pe mine hype ul asta cu Ps5 dar pot spune ca deocamdata ma joc tot jocurile ce le jucam pe Ps4 Pro.Deci saltul nu e foarte mare.
- Mi am luat un ssd extern 1TB pe usb3.0 pentru jocurile de ps4.

Am mai incercat Grand Turismo, Last of Us part 2. Days gone.
Grafic mi se par la fel doar ca parca se misca unpic mai bine plus mult mai liniste )


Sent from my iPhone using Tapatalk