Single post: Concurs "Dacă e weekend, e de bine" - S01E02

  1. #13 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

    Doctor EGG si prietenii

    Ma pregatisem de data trecuta cu acel speech de salesman pentru concurs insa cum tema topicului s-a schimbat, urmeaza sa scot de la naftalina o poveste reala care a avut stransa legatura cu gaming-ul, daca nu exista jocul Sonic, nu ne-ar mai fi venit ideea si nu ar mai fi existat nici intamplarea de mai jos. Imi fac o tigara si o scriu, sper sa nu depasesc ora 12.

    Urmatoarea gluma este una 100% reala intamplata in 2013. Toata chestiunea a fost filmata in proportie de 95%, voi atasa o secventa video pe parcurs.

    Totul a inceput in 2010 cand m-am despartit de prietena mea prin Vama Veche. Eram afectat de eveniment si ma plimbam pe plaja. La un moment dat il intalnesc pe Liviu, un tip care avea tatuaje de acest gen, l-am abordat sa-l intreb care-i treaba si ne-am imprietenit. Dupa trip m-am impacat si cu prietena din acea perioada insa prietenia cu Liviu a tinut mai mult, inca exista in prezent.


    Septembrie 2013:

    Aveam mana in ghips si cateva zile libere de la facultate. Ies cu Liviu prin Herastrau urmand urmatorul plan:

    Hai sa facem o petitie si sa strangem semnaturi pentru stoparea curselor ilegale de arici (Sonic).

    Aveam o foaie cu titlul Doctorul EGG si asociatii iar in drapta si stanga sus, erau puse poze cu Sonic si EGG Man. Inca am fotografia cu aceasta petitie in original insa nu am acces acum la acel HDD extern, voi reface acum foaia doar ca sa vedeti cam cat de absurd era totul.

    Cu aceasta petitie ne plimbam prin herastrau si ceream semnaturi oamenilor, aveam fiecare cate un ecuson si eram imbracati la costum.

    ''Buna ziua, reprezentam asociatia Doctor EGG si Asociatii si incercam sa stopam cursele ilegale de arici din Romania. Avem nevoie de semnaturi si fonduri''

    Faceam totul respectuos si cu bun simt, nu eram insistenti. Oamenii ne intrebau si le spuneau ca sunt piste speciale unde alearga arici, sar prin inele, se intrec cu alte animale, etc.

    Am strans +20 de semnaturi si vreo 25 de lei. Petrecerea s-a incheiat cand au venit doi jandarmi si ne-au spus ca ceea ce facem este interzis fiindca strangem ilegal bani de la oameni si ne-au spus ca daca nu ne oprim, cheama politia.

    Ziua era lunga, tripul era la inceput.

    Liviu era cu camera de filmat intr-o mana iar in cealalta avea telefonul cu o sonerie de sirena a politie. Eu am sunat-o pe mama.

    I-am spus de la inceput sa nu se panicheze si ca va trebui sa vina sa ne ia de la politie pentru ca am facut o gluma cu arici si melci care se intrec iar politia ne-a luat fiindca era ilegal. Urmeaza o discutie in contradictoriu cu ea insa i-am spus ca trebuie sa predau telefoanele politistilor si ca trebuie sa vina la sectia 5 de politie fiindca sunt inchis.

    Ea a lasat toata treaba pe care o facea si a plecat de acasa impreuna cu verisoara mea, Sorina. Ea avea atunci vreo 13 ani si era instruita de mine ca in orice situatie, oricat de bizara ar fi, sa incerce sa filmeze tot.

    Eu stateam vis-a-vis de sectia de politie cu camera video si filmam.

    Mama a intrat in sectia de politie pentru a ne elibera. Ii tot spunea doamnei de la politie ca noi am fost inchisi preventiv acolo fiindca am facut o glumea cu arici si melci care se intrec. Doamna de la politie era foarte confuza si i-a recomandat mamei sa se duca la alta sectie de politie, probabil o fi crezut-o nebuna. Totul a fost foarte absurd, probabil numai cineva care avea legatura cu gaming-ul si-ar fi dat seama ca totul era o gluma despre Sonic.



    Sorina reusise sa faca doua filmulete de la politie insa dupa 10 minute am sunat-o sa abandoneze misiunea fiindca a fost totul o gluma.

    Iese impreuna cu mama din sectia de politie iar eu le-am intampinat cu camera video la iesirea din sectie. Liviu abandonase misiunea.

    Imi face putina morala iar dupa 10 minute se calmeaza si plecam toti amuzati spre casa.

    Ajungem acasa iar acasa era un scenariu suprarealist. Tatal meu era in curte cu vreo 10 saci taiati de haine si scormoea printre ei. Mama cand plecase la politie, a plecat toata intr-o graba nezicandu-i lui despre ce este vorba exact, i-a spus doar ca se duce la politie pentru a ma elibera. Tata nu stia nimic de petitie cu arici, asociatia ''Alaturi de Doctor EGG'' si alte detalii, el avea numai informatia ca sunt la politie. El credea am droguri ascunse prin casa iar dupa ce a scormonit bine dupa ele, a scos cativa saci in curte cu haine si cauta pliculete prin ei.

    Dupa ce am ajuns acasa, toata situatia s-a calmat. Desi mama a fost victima principala in toata aceasta gluma, acum la 8 ani dupa eveniment, cand are ocazia, povesteste intamplarea si se amuza copios.
    Attached Images Attached Images petitie.jpg