Quote Originally Posted by Espiritus View Post
Ai investit vreodata in ceva? Cati bani ai economisit pana acum, datorita educatiei tale financiare? Nu sunt intrebari retorice, chiar sunt curios ce net worth poate avea un individ care doar munceste si economiseste in Romania. Toti pe care ii stiu cu mentalitatea asta, cu una-doua exceptii, nu valoreaza mai mult de 10 000 euro. N-au nici casa, ori stau in chirie ori stau in casa bancii si platesc rata 30 de ani.


Daca intr-adevar ai investit in ceva cu profit garantat (???) si nu te afli in situatia descrisa mai sus, da-ne si noua un hint, ca nu iti furam painea de la gura daca investim si noi.
1. NU CRED CA TE PRIVESTE CE FAC EU CU VIATA MEA! Nu sunt obligat sa-ti dau informatii. Pot sa-ti spun ca eu nu am tangenta cu afacerile, nici cu bisnitele pe care le numiti voi "business". Si pot sa-ti spun ca nu m-am imprumutat niciodata de la o banca. Ce mi-am dorit sa-mi cumpar am luat intotdeauna cu banii jos!

2. In ce priveste criptomonedele, pe mine ma intereseaza doar atat : Placile video si consolele PS5 s-au scumpit din cauza voastra!
Si vreau sa se faca ceva sa se ieftineasca, sa ne reintoarcem la normal.


3. Daca tot ai adus in legatura locuintele......e mai scump acum sa ai casa ta fata de acum 30-50 ani. Si nu vorbesc de Romania si rahatul de comunism care oferea locuinte gratuit , ci de America, Franta, UK cand erau in anii 50-70, acele vremuri glorioase cand era mai ieftin sa ai o casa si o masina si sa intretii o familie.Acum nu se mai poate.
Oare de ce?
Ah, pentru ca niste speculatori (ca si voi) au facut c sa fie mai SCUMPE.
Aceiasi care au permis sa rezulte sistemul actual interloparesc in care niste paraziti ajung sa faca bani din minat bitcoini prin placi video.


4. Aia de care zici tu, ca stau cu parintii la 30 ani, si au un job cu salariu minim pe economie (ca macar astia nu stau ca fraierii pe chirie sa le plateasca unor tigani interlopi cu nici 8 clase, si cu inca alti 2-3 straini) ............ba, astia sunt cazuri fericite! Aia pe care ii consideri tu ratati au o viata mai mult decat decenta.

Vrei sa stii ce e un caz total nefericit?

Sa ajungi la 23-25 ani sa-ti pui streangul pe gat ca ai pierdut toti banii pe bitcoini /sau pe pariuri sportive/jocuri de noroc si te cauta camatarii si bancile la usa.
Ca ai vrut sa faci bani rapid si nemunciti.


Sau mai rau, sa fii un afacerist de 30 ani, ajungi sa te insori ca prostul cu o pitipoanca pe care cheltui o avere pe vacante si cadouri, dupa vreo 5 ani aia iti da papucii pentru un mos mai bogat sau chiar pentru un gunoier mai aratos si mai cu muschi , si sa ceara divort si partaj, si despagubiri ca te-ai purtat urat cu ea, si se poate ajunge la sute de mii de euro!
Si cu toata casa lui, cu toate realizarile si afacerile lui, toate masinile lui.......se duc! Pentru ca a fost idiot sa se insoare cu o ***** doar pentru ca este sexy si are silicoane. Care ajunge sa-l insele pentru un mos bogat si libidinos (sugar daddy) sau sa o prinda in pat pentru un gunoier.

Astea rateuri!