Parerea mea e ca se face prea mult tam-tam cu numarul de miliardari si taxarea lor.
Matthews effect - se intampla de cand lumea si pamantul, era normal sa se intample si in timpul pandemiei.
Miliardarii nu sunt o problema, foarte rar ei chiar detin cash in astfel de cantitati. Ei oricum nu platesc taxe, si e normal, ei fac doar parte dintr-un lant economic, si mai departe tot ei contribuie la dezvoltarea sistemului si la noi locuri de munca. Dupa parerea mea inegalitatea aparenta intre oameni nu e atat de tragica.

Eu fac distinctie intre banii vii si banii morti. Banii miliardarilor de cele mai multe ori sunt bani care circula.
Si da, repet, nu e tragedie ca unii miliardari fenteaza sistemul si nu platesc taxe. Daca un miliardar nu plateste taxe inseamna ca reinvesteste tot, nu inseamna ca ii intra bani in buzunar. Si taxele reprezinta o suma ce o dai statului pentru ca statul ti-a oferit ceva, iar unii miliardari mai degraba au oferit statului decat sa fi profitat.

Si bineinteles, cam toti romanii cand aud de cineva cu bani, foarte multi presupun ca nu ii merita sau ca au facut o ilegalitate sau ca profita de pe urma statului. Culmea, se poate zic eu si fenomenul invers, doar ca nu foarte des pe la noi.