Nu stiu daca acelea sunt cele mai potrivite top 10 instrumente accesibile publicului larg in 2030.
Anul 2030 este prea aproape ca sa se faca o astfel de predictie.
Mai degraba anul 2050 ar fi anul in care toti vor depinde 80% de tehnologie, dar depinde ce fel de tehnologie... Una de uz zilnc, una sociala sau una profesionala? Cu ce produse, instrumente, nu stiu sa zic, pentru ca nu ma gandesc la viitorul din punct de vedere tehnologic, ci la un viitor mai in siguranta si mai compatibil cu viata umana pentru generatiile urmatoare, macar sa aiba resursele pe care le avem noi in prezent.
Noi suntem trecatori prin viata si trebuie sa ne bucuram de ea si sa o luam ca atare. Si totodata sa procream alti pui de oameni.

De ce sunt persoane care vor sa fie intotdeauna "in fata" celuilalt si sa creez produse si sa fie vazute bine de restul lumii? Asa se creaza concurenta, si automat vor exista prea multe produse astfel incat intr-un viitor ceva mai indepartat sa exista orase distopice, un amalgam de produse, instrumente si tehnologii foarte evoluate. Iar populatia se va satura de aceste lucruri noi, inovatoare si le va considera ca pe niste lucruri uzuale, comune si va uita de ce este cel mai important, casa (Terra) in care locuiesc.
E ca si cum, tu, stai intr-o casa cu peretii crapati, tavanul crapat si in loc sa te ocupi de locuinta astfel incat sa nu se prabuseasca peste tine, nu iti pasa si iti vezi de lucrurile tale mai "importante", pana intr-o zi cand nu mai existi, din cauza ca tavanul s-a prabusit si odata cu el si casa...
Cam asa se va intampla si cu Pamantul... Poate nu in 2050, 2100, dar in cateva sute de ani nu va mai exista viata, datorita nepasarii a celor din prezent si poate a celor din viitor.

Sa nu mai spun de faptul ca eu traiesc prezentul si nu viitorul.
De ce as folosi eu unul din produsele expuse in top 10, daca nu am nevoie si stiu ca ma pot descurca fara ele.
De exemplu, as alege smartwatch-ul doar ca pe un moft. Am avut in trecut, dar l-am vandut. De ce? Incepusem sa renunt la el si ocupa spatiu in noptiera degeaba. Lucrurile ce se pot face utilizand ceasul inteligent, se pot face cu usurinta cu telefonul.