Si pentru ca un simplu screenshot cu battery usage nu e suficient, sa explic si cum il tin eu, si cum il folosesc.

First, luminozitatea la mine nu sta niciodata sub 60%. Bluetooth on (n device-uri conectate), WiFi Always On (pe WiFi 6), WiFi Calling On, background refresh on (am multe aplicatii legate de smart home care sunt consumatoare, chiar si in background), location on, etc. Singurul lucru (pe care nu-l suport) care e pe Off e True Tone-ul. 90% din usage sunt chestii de business si social media: Mail, Excel, Facebook, Skype, Whatsapp, and lots of Photos & Photos editing. Ma joc rar spre deloc pe iPhone (love the gaming on iPad though)... iar cine spune ca se joaca (pe orice telefon) si ii tine 2 zile bateria cu gaming, MINTE. Sau pana mea, se joaca chestii cu bilute, joc de browser sau mai stiu eu ce. Cred ca nu exista smartphone capabil sa duca mai mult de 5-6 ore de gaming serios. Mai ales acum ca vorbim de refresh de 120Hz, rezolutie serioasa, higher brightness.

Anyway, ideea e ca nu-l menajez, dar nici nu fac editare video pe el, sau sa-l pun sa randeze ceva cu orele. Am zile in care 90% din baterie a consumat-o aplicatia Phone, dar va imaginati ca in acele zile nu de baterie imi pasa mie, cat de urechea mea (si nu stiu de ce tot refuz sa folosesc bluetooth headsets). Iar ca incarcare, eu nu folosesc aproape niciodata wireless charging-ul (mi se pare ca se incalzeste extra complet aiurea), si mi-am facut ca obicei sa nu-l las sa scada sub 15-20%. Am dezactivat smart charging-ul (asa ca incarc pana la 100%). Iar in principiu, 20-100% dureaza cam o ora, o ora si ceva. 0 to 100% dureaza cam 90 min. Hope it helps.