Mah sunt misto, n-am ce zice. Au readus porturile importante, au marit diagonala de ecran, au schimbat tastatura. Ba chiar au readus magsafe-ul care este gamechanger Foarte ok overall.

Nu inteleg de ce au renuntat la touchbar. Eu il super folosesc in Final Cut si Photoshop, chiar si cand vad filme sau schimb tab-urile in Safari si emoticoane in social medial + OS pentru OK sau Cancel fff des. Si cu siguranta aveau loc de el, chiar si cu F-urile ca butoane fizice.
Si clar, o bara unde poti customiza ce sa apara este mult mai buna decat...niste butoane fizice, limitate ca functii...

Notch-u ala nu-l inteleg, fara face ID. Nu cred ca o sa deranjeze in vreun fel sau altul experienta de utilizare, mai ales ca OS-ul va fi facut in asa fel incat sa-l ignore/acopere mereu, dar este uratel dpdv estetic.

In rest, numai de bine. Bani sa ai sa-l iei. Doar ca in echiparea de baza, cu cei 16GB shared, mi se pare efectiv inutilizabil. Am eu 10-12GB RAM ocupati constant, fara FCPX sau Photoshop deschise. Daca mai deschid si alea, merg in 15GB fara cine stie ce intensive tasks. Deci nu mai ramane nimic pentru GPU.
Asa ca fara un mic upgrade de 32GB memory, eventual 1TB SSD, mi se pare greu de utilizat in altceva decat browsing. Iar asta inseamna + 800$, deci ajungi in ~3000$.