L-am luat de pe site-ul official NamcoBandai. Thing is: stau in Anglia, deci si asta a fost un factor. Sorry. Sper sa vanda si in alte locuri, ca mi s-a parut unfair doar pe store-ul lor si cu stock-ul actual (legit cand m-am uitat eu...30 min dupa ce s-a terminat gameplay video-ul, nu mai era nici o editie valabila inafara de Premium CE-ul de PS4 si CE-ul de PS5. Insane cat de repede s-a dus. Eu asteptam un CE la orizont deci am pus ceva bani de-o parte de cateva luni )

On another note: se vede ca FromSoftware bun accent pe estetica si concept art, nu "processing power". Si ca de obicei, jocul nu dezamageste: zonele de castel arata mai bine decat orice scos de un studio western (which is a bit ironic imo), padurea aia cu serpii arata f bine, adaugand o gramada de culoare, da pastrand in acelasi timp vibe-ul ala mai tensionat (mi se pare ca stealth-ul are logica 100% intr-o zona de genu). Si multe alte zone.

Bossi arata de la foarte fain la incredibil. imo. In special cand sunt in al doilea phase (particule, animatii, pattern-uri etc). Atunci mi se pare ca dev team-ul de la FromSoftware straluceste. Si o chestie sigura de la echipa asta: e ca vom vedea mult mai multe lucuri de genul (mor de curiozitate cum arata ceilalti demigods). Also din punct de vedere vizual, cand m-am uitat la un video uploadat 4K, atunci eu si prietena am ramas (stream-ul initial cred ca a comprimat calitatea de a distrus-o).

Un prieten a comentat ca e o combinatie de toate jocurile lor mai vechi. Dar sincer mie nu mi se pare chestia asta ceva rau (if it ain't broken, don't fix it). Jumping-ul, parry/deflect system-ul, stealth mechanic-ul din Sekiro mi se pare ca functioneaza perfect in unele scenarii din Elden Ring (vezi iar padurea cu serpi ). Plus ca pe langa asta, au mai adaugat niste chestii noi: riding mechanics (ce pot fi folosite si in boss fights ), un map system ce mi se pare pretty faithful/true seriei souls (maps shards vs "press L3 to open map") si summoning-urile alea care arata foarte misto (funny thing e ca un concept asemanator am vazut pt Sekiro intr-un PC mod...ceva JoJo's Bizzare Adventure Stance mod). Pe langa asta au adaugat si chestii mai marunte cum ar fi consumables cu un rol mai practic (vezi sleeping dart-urile alea).

I loved every second of what I saw. In mod normal la chestii de genu, mi-ar fi frica, sa nu ne fi aratat un vertical slice din joc si cam ce am vazut sa fie "grosu". But again, avand in vedere ca vorbim de FromSoftware, nu imi fac griji de asa ceva (parca vad ca 40% din joc o sa fie hidden/optional, ca in Bloodborne ). Willing to take the chance si deaia I broke my "no preorder" rule. Sa fie intr-un ceas bun. In Miyazaki we trust!