Nu imi vine sa cred ca au trecut peste doi ani de la ultima postare in acest thread, sparg eu gheata!


Recent am vazut reportajul de mai jos despre Haze si m-am gandit sa scriu experienta pe care am avut-o cu acest joc, l-am terminat in aceasta vara insa dupa ce am vazut clipul am mai vrut sa il mai joc cateva minute. Cand am inchis consola aveam deja cam 1/3 jucat din el.





HAZE - PlayStation 3


+ drogul Nectar - am mai vazut idei similare insa cea din joc este facuta foarte bine. Obiectiv vorbind, poate singurul lucru bun pe care il are.

+ grafica - totul foarte vibrant si cu efect fotografic de haze. Grafica este fix de ce aveam nevoie dupa actualele experiente fabuloase in 120fps si rezolutie mare. Am vrut o intoarcere in timp si asta am primit!

+ gameplay - obiectiv vorbind, este prost insa pentru mine a fost mai placut decat unele fps-uri actuale. Se simte vechi si greoi insa nu in sensul acela bun pe care il avea Killzone 2. Nu stiu cati ati apucat sa jucati Nitro Family insa acest joc cam asa se simte insa mult mai greoi.

+ level design - multe spatii imense care se simteau goale insa si unele stagii facute acceptabil. Nu am simtit atat de mult repetitivitatea. Mi-a adus aminte de Half Life (1998) si mi-a placut in mare parte. M-am bucurat pana si de checkpoint-urile facute intr-un mod imbecil de multe ori. Erau situatii unde trebuia sa repet mult din misiune pana in punctul critic in care muream anterior. Acest lucru ar fi fost frustrant in 2008 insa in 2021 cand l-am jucat nu am simtit un deranj atat de mare, am vrut ceva altfel si asta am avut. Unele chestiuni se simt din 2003 si asta mi-a placut.

+ 30 fps - imi era dor

+ control - foarte fun in hip-fire insa neprecis in ADS

+ efectele sonore si dialogurile sunt ceva ireal - ''Remember the promise to Mourinho'', de cel putin 500 de ori am auzit acest lucru, a fost si cu intentie cateodata. La un moment dat cand ma jucam, trecea si prietena mea prin camera iar totul era absurd de repetitiv in legatura cu acel indemn de mai sus incat chiar si la o saptamana dupa, mai glumeam cu ea si o intrebam daca este vreo promisiune pe care trebuie sa o tina minte.

PS: acum, cand scriu recenzia am sunat-o total aleator si am intrebat-o daca este vreo promisiune pe care sigur o tine minte si mi-a zis de cea facuta lui Mourinho si totusi au trecut vreo 5 luni de atunci, atat de absurd si memorabil a fost dialogul!

+povestea - generic 2003 shooter


Concluzie:

Daca, prin minune, as fi avut rabdarea sa termin acest joc in 2008 cand a aparut, probabil i-as fi dat nota 5/10. In acest an in care l-am jucat si terminat, am o cu totul alta parere. Cred ca este un Hidden Gem si o experienta care trebuie gustata pentru cine vrea sa simta din nou acel gen de ''generic shooter'' care era in abundenta in anii 2000. Daca te gandesti obiectiv la acest joc si notezi punctele pe foaie, iti va iesi un scor jenant insa luat cu totul la pachet si gustat strict ca pe o experienta de intoarcere in timp, cred ca merita fara discutie timpul acordat si pretul la care il gasiti SH, vreo 40 de lei.

PS2: Am petrecut un timp grozav jucandu-l!