Iti scade glicemia pentru ca nu intelegi conceptul, dar pentru metaverse trebuie sa ai full cross platform.

Declaratia lui Zuckerberg despre metaverse a facut aproape toate companiile mari sa raspunda intr-un fel sau altul, sau macar sa se gandeasca intern care e planul lor.
Ideea Facebook si planul lor sunt un dezastru, dar efectul pe care l-au lasat in industrie e posibil ca asta sa miste lucrurile inspre conceptul de metaverse, in sensul de internet 3.0.
The fantastic franchises across Activision Blizzard will also accelerate our plans for Cloud Gaming, allowing more people in more places around the world to participate in the Xbox community using phones, tablets, laptops and other devices you already own. Activision Blizzard games are enjoyed on a variety of platforms and we plan to continue to support those communities moving forward.
Asta e la fel ca cloud gaming. Nu e pentru toata lumea, dar ce a facut Google cu Stadia si acele breakthroughs facute pentru latenta si viteza pe banda de internet mica, a ajutat industria si clar spre asta se indreapta toti.

Cat de ce bani au Sony, cred ca ai ramane uimit. Dar nu asta este scopul lor, asa cum nu-i intereseaza, cel putin momentan, sa intre nici pe partea de game streaming. Dar cand nu vor avea de ales, o vor face, chiar daca vor intarzia, asa cum au facut cu majoritatea lucrurilor pana acum.

Iar comparatia ta cu FIFA chiar nu-si are rostul. Tocmai ce ziceam ca Microsoft nu cumpara pentru exclusivitati, ci pentru deschiderea pe care i-o ofera acea achizitie, iar tu dai ca exemplu cum ar fi sa cumpere Sony ceva si sa inchida in sistem. Pai foarte bine - daca atat ii duce capu, sa faca asta.

Singura "problema" pe care o am eu cu aceasta achizitie este pretul, care este de 10x mai mare decat cea mai mare achizitie in domeniu de pana acum. Si eu nu cred ca le ofera o deschide de 10x mai mare, la fel cum nu cred ca-si vor recupera prea curand banii de pe aceasta investitie.

Urmarind subiectul, am observat ca jucatorii Blizzard, de WoW, Diablo, samd sunt super incantati, in primul rand pentru ca asta inseamna ca acel mirific CEO este inlaturat (motivul pentru care foarte multi au renuntat la a mai jucat WoW), iar singurul concern ar fi daca vor mai continua sa dezvolte jocuri si pentru Mac.
O alta chestie ciudata, la care nu stiu cum vor actiona acum, este ce vor face cu pretul Gamepass, pentru ca in continuare este sinucidere curata sa-l pastreze la 15$ pe luna, cand teoretic ei acum vor introduce si WoW in gamepass, iar doar la el, subscriptia este 15$ pe luna.
Deci dpdv business ar reduce incasarile companiei masiv, singurul castig ar fi ca ar castiga multi useri noi de Gamepass.