Quote Originally Posted by zoli86 View Post
Nu cred ca este vorba de stimulare sau concurenta cand tu acaparezi toti publisheri/developeri din piata AAA si dupa iti flexezi muschi/portofelul in fata competitorilor cand tu practic nu ti-ai castigat locul in piata, l-ai cumparat.
Nu are importanta cum iti obtii un segment de piata, daca ai suficiente talente il castigi, daca ai suficienti bani il cumperi. Este simplu.
Astia sunt toti rechini, tu crezi ca le pasa de codul bunelor maniere sau de consiliul concurentei?

Mereu a fost vorba de concurenta si stimulare, pe PS4 ai avut acele exclusive extrem de bune pentru sa SONY a tras cu dintii sa ingroape Microsoft si sa faca din PS4 ceea ce au facut.
Serviciul de Gamepass este ceea ce este pentru ca Microsoft si-au activat instinctul de supravietuire si le-a iesit, obligand acum SONY sa vina cu un raspuns. Daca nu vin cu un raspuns la Gamepass, viitorul lor suna rau.

Revenind la achizitia care face titlul threadului, nu consider ca Microsoft a castigat vreun titlu exclusiv, ci pur si simplu o plaja mai mare de useri care prefera sa joace un joc day one in Gamepass decat sa il cumpere fizic pe PlayStation. Nu uita ca multi useri de PlayStation nu au Xbox, dar au un PC, ceea ce ii mentine ca public viabil pentru Gamepass.
Oricum ai da-o, SONY trebuie sa raspunda cumva la treaba asta, ceea ce pentru noi toti este un lucru bun.

Concurenta este intotdeuna un lucru bun. Daca Microsoft au bani pentru 'skip the line', o fac si cu asta basta, cu totii am face acelasi lucru daca ne-am permite.

LE: Ce ma scarbeste la Microsoft este ipocrizia cu care se kk pe ei in fiecare articol sau interviu oficial cu expresia 'people all over the world', dar ei in continuare ofera suport oficial la jumatate din tarile care au deja suport oficial de la SONY.
Sigur, toti vom juca Starfield pe telefoane sau tablete deci Microsoft sunt acoperiti si pot fi nesimtiti in mod oficial, din moment ce telefoane exista oficial si in Somalia sau Eritrea
Deci efectiv... daca selectezi expresia aia si dai CTRL-F in orice text publicat de Microsoft o gasesti de cel putin 2-3 ori, ceea ce ma scarbeste groaznic.