Are cineva mouse-ul Logitech MX Master 3 legat fara dongle la un Mac (any mac)? Legat cu dongle cred ca merge, dar cum dongle este pe USB A, iar eu pe mac am doar USB C, nu am cum sa leg fara un dongle mare cu care nu vreau sa stau mereu.

Am niste probleme ciudate rau cu el si desi initial i-am dat de cap, acum nu mai reusesc sa-l fac sa mearga corect si ma dispera

Ideea este urmatoarea - mouse-ul este vazut normal, prin BT de catre OS si merge fara probleme. Dar nu pot sa folosesc orizontal scroll si cele 2 butoane aditionale.
Daca vreau sa folosesc si astea + shortcut-uri individuale per programe, trebuie sa customizez totul din aplicatia lor - Logi Options.

Si aici intervine problema mea.

De cand l-am luat, m-am chinuit cateva ore sa-l fac sa-l vada in acea aplicatie. Am cautat si facut efectiv tot ce am gasit pe internet (exemplu) si cumva, solutia desi nu a venit de acolo, a fost stupid de simpla - in loc sa-l las sa se conecteze pe "1" ca si conexiune (eu putand sa-l conectez la 3 device-uri simulatan si sa fac switch intre ele cu un buton), am ales sa se conecteze pe "2", astfel ca a mers atunci si de atunci pana in urma cu cateva zile.

Din ce am vazut pe youtube, in procesul de instalare, el ar trebui sa-si ceara acces in cateva sectiuni unde trebuie sa bag parola de admin, dar la mine nu s-a intamplat asta, ori de cate ori l-am instalat si reinstalat.
Dar am reusit sa adaug eu aplicatiile in Settings - Security and Privacy - Privacy, in toate sectiune unde era nevoie, iar acum am observat ca totul este inca acolo, corect.

In urma cu cateva zile, am dat un restart (da, nu dau restart decat odata la cateva saptamani, de regula cand instalez ceva care-mi cere restart) si dupa restart am observat ca nu-mi mai merg shortcut-urile de pe cele 2 butoane, dar nici scroll-ul orizontal.
Astfel ca am intrat in programul lor "Logi Options" si...iar nu mi-l vede.

Am incercat din nou toate posibilitatile de pe net si ce am mai tinut minte, chiar si schimbarea conexiunii, dar tot nu vrea.

Aveti vreo alta solutie (care sa nu implice reinstall de OS cu back-up la tot ce am pe SSD + toate programele folosite reinstalate) sau aveti cum sa verificati voi daca la voi merge fara probleme?